Niebezpieczne gry w Internecie. Rodzicu, bądź czujny!

2307

Globalna sieć Internet jest kopalnią wiedzy. To nieocenione narzędzie pomocne w nauce, komunikacji, rozwijaniu pasji i zainteresowań. Niestety niesie też wiele zagrożeń, na które narażeni są przede wszystkim młodzi ludzie, ufni, ciekawi, otwarci. Mogą tu natrafić na treści drastyczne, przesiąknięte przemocą, obrazami nieadekwatnymi do wieku. Coraz częściej rozpowszechniane są bardzo niebezpieczne i destrukcyjne gry. Dolnośląscy policjanci prowadzą w szkołach prelekcje poświęcone zagrożeniom występującym w cyberprzestrzeni, jednak by te działania przynosiły efekty, konieczne jest także szczególne zaangażowanie rodziców.

Fot. Pixabay.com

Z Internetu korzystamy niemal wszyscy. Pomaga on w życiu codziennym przy płatnościach, podróżach, zakupach i… tak można wymieniać bez końca. Dzieci i młodzież szukają w sieci wiedzy wymaganej w szkole i tej zgodnej z zainteresowaniem, czy hobby. Nawiązują nowe znajomości i utrzymują relacje z poznanymi ludźmi.

Niestety w tym wszystkim narażone są na to, że mogą natrafić na treści nieprzeznaczone dla nich, które są drastyczne, przesiąknięte przemocą, obrazami nieadekwatnymi do wieku. W różnego rodzaju portalach społecznościowych zarówno tych znanych jak i tematycznych, funkcjonują ludzie przekonani o swojej anonimowości, którzy traktują Internet jako narzędzie do popełniania czynów zabronionych.

– Kontakt wirtualny może nieść tragiczne skutki w realnej rzeczywistości, takie jak straty materialne, przestępstwa o charakterze seksualnym, czy mieć destrukcyjny wpływ prowadzący do samookaleczeń, a nawet samobójstw – przestrzega aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Zarówno poprzez internetowe media społecznościowe, ale także za pomocą komunikatorów internetowych, coraz częściej rozpowszechniane są bardzo niebezpieczne i destrukcyjne gry. Gry te są adresowane głównie do młodych ludzi. Ich istotą jest początkowo pozyskanie zaufania, a wraz z przebiegiem rozgrywki przerażeni nastolatkowie zmuszani są do wykonywania różnego rodzaju zadań poprzez zastraszanie i groźby.

Fot. Pixabay.com

Za pośrednictwem Internetu, popularnych profili społecznościowych oraz komunikatorów, dzieci coraz częściej padają także ofiarami przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy. Bywa też, że udostępniają swoje dane osobowe obcym osobom. To bardzo niebezpieczne sytuacje.

– Oczywiście nie da się uniknąć wszystkich zagrożeń, ale rolą opiekunów jest ich minimalizowanie. Dorośli powinni wprowadzać dzieci w wirtualny świat i wpajać, że podobnie jak w rzeczywistym obowiązują, ponadczasowe wartości takie jak uczciwość, czy szacunek dla drugiego człowieka – apeluje rzeczniczka.

Policja apeluje do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi i sposobem korzystania z Internetu. Sprawdzajmy odwiedzane strony, a w razie konieczności, blokujmy je. Niezastąpiona jest rozmowa i uzyskanie w ten sposób informacji, jakie są zainteresowania dziecka, na jakich stronach serfuje, czego szuka w sieci. Podopieczni powinni wiedzieć o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu i być pewni, że z każdym problemem mogą zwrócić się do nas – jako opiekunów, ale także do pedagoga czy policjanta.

Dolnośląscy policjanci prowadzą w szkołach prelekcje poświęcone zagrożeniom występującym w cyberprzestrzeni, jednak by te działania przynosiły efekty, konieczne jest także zaangażowanie rodziców.


POWIĄZANE ARTYKUŁY