Nie taki trzeźwy poranek

4503

Dla wielu kierowców poświąteczny wtorek nie był szczęśliwy. A wszystko dlatego, że zdecydowali się wsiąść za kierownicę, mimo że wcześniej spożywali alkohol. Policja właśnie podsumowała wczorajszą akcję „Trzeźwy poranek”, wskazując, że ten nie był aż tak trzeźwy.

W trakcie prowadzonych działań, w godzinach 5.00 – 9.00, policjanci z lubińskiej drogówki przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu łącznie 1200 kierujących.

– Chwilę po godzinie 6.00, na terenie gminy Lubin, w ręce stróżów prawa wpadł kierowca osobowego fiata. Mężczyzna, 39-letni mieszkaniec Lubina, znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 0,21 promila – informuje asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.

Przed godziną 9.00, w miejscowości Obora, lubińscy policjanci zatrzymali 36-letniego kierowcę renault, który także zdecydował się na jazdę swoim samochodem, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad promil alkoholu.

– Obaj mężczyźni odpowiedzą teraz przed sądem. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do dwóch lat więzienia, kierowanie po użyciu alkoholu – co stanowi wykroczenie – karą aresztu lub grzywny nie niższą niż 2500 złotych, a prowadzenie pojazdu pomimo zakazu sądowego – karą do 5 lat pozbawienia wolności – wylicza asp. sztab. Serafin.

Z kolei na terenie Ścinawy miejscowi stróże prawa, w godzinach popołudniowych, zatrzymali do kontroli drogowej dwóch rowerzystów. Pierwszy z nich, 63-latek z powiatu lubińskiego wydmuchał 0,31 promila alkoholu, a drugi z zatrzymanych do kontroli drogowej, 53-letni mężczyzna, miał w swoim organizmie ponad 1,5 promila tego trunku.

Policjanci ponawiają apel: Piłeś – nie jedź! Odpowiedzialny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca, który potrafi przewidywać sytuacje na drodze i nigdy nie wsiada za kierownicę, gdy wypije alkohol. Każdy nietrzeźwy kierujący to potencjalny sprawca ludzkiej tragedii. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks.


POWIĄZANE ARTYKUŁY