Nie mają czasu, by się starzeć

1750

Choć Dzień Seniora przypada późniejszą jesienią, to seniorzy z powiatu lubińskiego świętowanie rozpoczęli już dzisiaj. Na początek wyróżniono tych, którzy najaktywniej działają na rzecz osób starszych w naszym powiecie. – Staraliśmy się wybrać osoby, które działają jak najszerzej. Na szczęście Dni Seniora są co roku i co roku możemy wyróżnić inne osoby – uśmiecha się Edyta Szeliga, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior, dodając, że takich aktywnych osób jest u nas bardzo dużo.

Tak naprawdę seniorzy swoje święto mogą obchodzić jesienią trzy razy, bo 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października – Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada – Światowy Dzień Seniora. Natomiast lubińscy seniorzy rozpoczęli obchody już dzisiaj.

– Nieco wcześniej – przyznaje kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior. – Jest możliwość realizacji tego pięknego dnia, dzięki wsparciu ze strony powiatu. Zaprosiliśmy naszych seniorów na wspólne świętowanie. Przy okazji wyróżniliśmy 20 osób, które aktywnie uczestniczą w życiu naszego powiatu i pracują dla seniorów. Zależało nam na tym, żeby pokazać, że są aktywni, że wspierają innych. Co ważne wśród wyróżnionych jest wielu seniorów – dodaje.

Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele: Stowarzyszenia Seniorów „Trzeci Wiek”, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, sekcji emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskiego Związku Niewidomych, Związku Inwalidów Wojennych, Powiatowej Rady Kombatantów, Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów byłych Pracowników KGHM, DDP Senior, Stowarzyszenia Kresowian, Uniwersytetu Senioralnego czy Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Drobne upominki, kwiaty i gratulacje odebrali na dużej scenie w Centrum Kultury Muza od starosty lubińskiego Pawła Kleszcza oraz zastępcy dyrektora lubińskiego MOPS-u Marii Królikowskiej.

– Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu. Życzę więc wszystkim naszym seniorom, by mieli tak zajęte głowy i ręce, żeby nie mieli czasu się starzeć, by byli pełni werwy, energii i aktywnie oraz w zdrowiu spędzali czas. Żeby robili to, na co mają teraz czas i ochotę – mówi starosta lubiński Paweł Kleszcz.

Lubińskich seniorów nie trzeba specjalnie zachęcać do działania. Są bardzo aktywni. Spotykają się, ćwiczą, śpiewają, tańczą, uczą, wyjeżdżają na wycieczki. W mieście mają sporo zajęć do wyboru, w tym Uniwersytet Senioralny, który już jutro rozpoczyna zapisy na nowy rok akademicki.

– Jest bardzo aktywnie i wesoło. Są zabawy, spotkania na różne tematy, jeździmy na wycieczki, teraz byliśmy na przykład na wczasach w Dąbkach – wylicza Władysława Dąbrowska, seniorka, która należy do Stowarzyszenia Seniorów „Trzeci Wiek” i została dziś wyróżniona. – My nie mamy czasu siedzieć w domu. Zawsze z mężem wybywamy, dużo się angażujemy – mówi z uśmiechem. – Żyjemy bardzo aktywnie i namawiam wszystkich, by wyszli z domu, żyli aktywnie i się bawili – dodaje.

Dzisiejsze spotkanie to dopiero początek obchodów Dnia Seniora w Lubinie. Dom Dziennego Pobytu Senior organizuje w listopadzie zabawę w restauracji Ranczo, a także spotkanie w mniejszym gronie u siebie.

Ci starsi lubinianie, którzy do tej pory nie mieli okazji, by skorzystać z oferty przygotowanej dla nich przez miasto, mogą to zrobić z każdej chwili, czy zapisując się na zajęcia na Uniwersytetu Senioralny, czy przychodząc do Domu Dziennego Pobytu Senior.

– Najbardziej popularne wśród seniorów są zajęcia związane ze śpiewaniem. Seniorzy nie zapominają też o gimnastykowaniu się. Codziennie rano mamy gimnastyczki czy rehabilitanta, który w formie wolontariatu wspomaga osoby ze stwardnieniem rozsianym i przeprowadza rehabilitację. Organizujemy też wiele spotkań. Mamy kółko brydżystów, szachistów. Jeśli senior będzie chciał, na pewno znajdziemy dla niego coś miłego – mówi Edyta Szeliga, dodając, że z oferty DDP Senior w tym roku skorzystało 250 osób – chodzi o takich lubinian, którzy przychodzą systematycznie. – Staramy się, by ta liczba się powiększała, by nasza oferta się rozszerzała. Tak naprawdę staramy się też słuchać głosów seniorów, czego oni oczekują, w czym najbardziej chcą uczestniczyć – przyznaje.

Osoby dzisiaj wyróżnione to: Władysława Dąbrowska, Krystyna Kuciejczyk, Krystyna Miter, Teresa Dziuba, Łucja Wojtyczka, Ludwika Miłaszewska, Teresa Woś, Maria Milewska, Elżbieta Naruszewicz, Henryk Rusewicz, Anna Raczyńska, Antonina Buchta, Jerzy Szcześniak, Lidia Nowak, Krystyna Jamioła, Krzysztof Głowacz, Monika Jach, Maria Grabkowska, Wiesław Radojewski, Bogumiła Pęczek.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY