Nauki techniczne i praktyka przemysłowa

21

I Konferencja Naukowa „Nauki techniczne i praktyka przemysłowa w Zagłębiu Miedziowym” to projekt Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie oraz Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Konferencja jest efektem współpracy obu uczelni, która zaowocowała niedawno podpisaną umową konsorcjum. Podstawowym założeniem umowy jest realizacja przedsięwzięcia polegającego na wspólnym prowadzeniu działalności naukowo-badawczej, mającej na celu rozwój naukowy nauczycieli akademickich UZZM w Lubinie oraz DWSPiT w Polkowicach.

Konferencja odbędzie się 18 i 19 czerwca w siedzibie DWSPiT w Polkowicach przy ul. Skalników 6B. Patronat nad wydarzeniem objęli: rektor UZZM w Lubinie prof. UZZM dr hab. Stanisław A. Witkowski oraz rektor DWSPiT prof. zw. dr hab. Marian S. Wolański.

Konferencja została podzielona na dwa dni. Pierwszego dnia odbędą się prelekcje poświęcone zagadnieniom dotyczącym współpracy pomiędzy uczelniami a firmami Zagłębia Miedziowego w obszarze badań naukowych na rzecz rozwoju przemysłu w regionie, natomiast drugi dzień przeznaczony jest na zwiedzanie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – podstrefa Polkowice oraz fabryki SITECH.

Głównym celem konferencji jest zaprezentowanie przez jej uczestników wyników badań, najnowszego stanu wiedzy, dobrych praktyk (case studies) dotyczących relacji nauk technicznych i przemysłu regionu dolnośląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia Miedziowego. Drugim celem jest zbliżenie środowisk naukowych i przemysłowych oraz wskazanie możliwości wspólnych działań naukowych w najbliższych latach.

Badania naukowe realizowane w ośrodkach akademickich na całym świecie pokazują, że współpraca na rzecz rozwoju regionu jest bardziej efektywna, gdy są w nią zaangażowane różnorodne środowiska, firmy, organizacje, instytucje, stowarzyszenia.

Założeniem konferencji jest zainspirowanie uczestników do wspólnych prac badawczo-rozwojowych, które sprzyjają wdrażaniu nowych technologii, pozwalają doskonalić proces zarządzania produkcją, mogą posłużyć do przygotowania prac inżynierskich użytecznych dla firm Zagłębia Miedziowego.

Tematyka konferencji obejmuje zakres tematyczny dotyczący zagadnień związanych z szeroko rozumianą: automatyką procesów przemysłowych, mechatroniką, mikrohydrauliką i sterowaniem w urządzeniach technicznych, informatyką a także geologią i górnictwem. Honorowy patronat objęli: Związek Powiatów Polskich, burmistrz Polkowic oraz starosta powiatu polkowickiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY