Najwięcej zignorowało znak „Stop”

2086

30 kierowców zostało ukaranych za niezastosowanie do znaku „Stop” – tak w skrócie można podsumować policyjną akcję z użyciem drona, o której pisaliśmy we wtorek. Właśnie to wykroczenie lubińscy kierowcy popełniali najczęściej, choć policyjny dron dostrzegł tego dnia także inne. Policjanci udostępniają film, z tego, co nagrało ich „podniebne oko”.

Lubińscy funkcjonariusze wsparci przez kolegów z Wrocławia przy pomocy drona sprawdzali, czy kierowcy stosują się do znaków drogowych pionowych i poziomych, a także czy przestrzegają czerwonego światła na przejeździe kolejowym. W ciągu jednego dnia pracowali w sumie na trzech różnych skrzyżowaniach w Lubinie.

– Działania prowadzone były w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” i były ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach – informuje asp. szt. Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej policji. – Jak pokazały, praktyka nie miała wiele wspólnego z przepisami. Aż 30 kierowców nie zastosowało się do obowiązku zatrzymania pojazdu we wskazanym miejscu, popełniając tym samym wykroczenie drogowe – mówi, przypominając jednocześnie, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, znak B-20 „Stop” oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem i obowiązek ustąpienia pierwszeństw. Za zlekceważenie tego przepisu grozi mandat karny w wysokości 300 złotych oraz 8 punków karnych.

Nie tylko znak „Stop” był ignorowany przez niektórych kierowców. Byli i tacy, którzy wjeżdżali na przejazd kolejowy mimo migającego czerwonego światła. Takie zachowanie jest karane mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

– Praca z dronem pozwala na skuteczną obserwację zachowań kierowców z powietrza, co jest szczególnie przydatne na skomplikowanych skrzyżowaniach, gdzie trudno o dogodny punkt obserwacyjny z ziemi. Dzięki temu policjanci mogą szybko identyfikować i reagować na wykroczenia, co ma bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach – podkreśla oficer prasowy lubińskiej policji. – Kierowcy powinni pamiętać, że przestrzeganie znaków drogowych nie jest jedynie kwestią uniknięcia kary, ale przede wszystkim środkiem zapewniającym bezpieczeństwo na drodze – dodaje.

Dron, który pojawił się w Lubinie, jest na wyposażeniu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. To jedyne takie urządzenie na Dolnym Śląsku w służbie policji. Co drugi dzień funkcjonariusze sprawdzają nim inne miasto województwa. Nie ostatni raz pojawili się z nim w Lubinie.

Poniżej film udostępniony przez policję z akcji przeprowadzonej w naszym mieście:


POWIĄZANE ARTYKUŁY