Najnowsza historia Lubina na kartach książek

24

Marek Zawadka, Paweł Piotrowski, Robert Klementowski, Sebastian Ligarski i Jarosław Syrnyka promowali w CK „Muza” swoje najnowsze publikacje powstałe na podstawie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.

Wszystkie pozycje dotyczyły nie tak dawnych, lecz intrygujących wydarzeń z historii Lubina. Od kulis Zbrodni Lubińskiej, poprzez szczegóły przymusowego osiedlania w mieście Ukraińców, aż do tajemnicy związanej z okolicznościami podłożenia bomby pod stację paliw na ulicy Skłodowskiej – Curie. – Dla miłośników historii Lubina to pozycje obowiązkowe. Nie oznacza to, że ciekawe tematy z najnowszych dziejów miasta zostały wyczerpane – mówi Marek Zawadka, jeden z autorów, jednocześnie dyrektor Centrum Kultury „Muza”.  – Być może coś ciekawego znajdziemy jeszcze w archiwach IPN – dodaje.

O grupie „bombiarzy” mówił Sebastian Ligarski z Instytutu Pamięci Narodowej.  – W świetle dokumentów można stwierdzić, że byli to ludzie, których celem było przestraszenie władzy, pokazanie, że ktoś z nią walczy, natomiast nie zabicie kogokolwiek – mówił Ligarski.

Na spotkaniu Krzysztof Raczkowiak, autor słynnych zdjęć wykonanych 31 sierpnia 1982 roku, wyjaśniał dlaczego musiał przez wiele lat udowadniać, że to jego zdjęcia. – Popełniłem największy błąd w życiu, oddałem negatywy nieznajomym ludziom w jednej z berlińskich redakcji. Od tamtej pory nikt tych negatywów nie widział, a ja korzystam z odbitek z kopii – mówił Krzysztof Raczkowiak.

Książki będą dostępne w Centrum Kultury „Muza” oraz w bibliotece miejskiej, a także w szkolnych wypożyczalniach.

JM

fot. Janusz Mróz/CK Muza

kapitalni_lubin.jpg


POWIĄZANE ARTYKUŁY