Na rzecz rozwoju

17

Dobre praktyki, analiza potrzeb oraz współpraca na rzecz rozwoju kapitału ludzkiego subregionu legnicko-głogowskiego ze środków unijnych starej i nowej perspektywy finansowej to główne tematy poruszane podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Odbyła się ona w Karczowiskach.

Podczas konferencji pracownicy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy opowiedzieli o działaniach realizowanych na przestrzeni 7 lat w ramach Programu Kapitał Ludzki na Dolnym Śląsku.

– Najnowsze dane dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej Dolnego Śląska wskazują, że w obszarze rynku pracy mamy wyraźną poprawę w stosunku do ostatnich lat. Od 3 miesięcy stopa bezrobocia w województwie jest niższa niż średnia krajowa i wskazuje tendencje spadkowe. Taka sytuacja nigdy wcześniej nie miała miejsca. Świadczy to o prawidłowym kierowaniu wsparcia ze strony publicznych służb zatrudnienia dla grup szczególnie dotkniętych problemami na rynku pracy. Realizowane na szeroką skalę programy finansowane ze środków Funduszu Pracy oraz środków europejskich przynoszą oczekiwane rezultaty – wyjaśnia Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W ramach realizacji projektów powstały spółdzielnie socjalne, fundacje, stowarzyszenia. Wiele osób podjęło zatrudnienie lub rozpoczęło prowadzenie własnej firmy. Pracownicy podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe lub umiejętności w realizowanych projektach z obszaru integracji społecznej, którym groziło wykluczenie społeczne.

– Odkąd uczestniczę w projekcie Zatrudnienie Wspomagane Fundacji Eudajmonia, moje życie zmieniło się na lepsze. Wiem, że to jest dość banalne i utarte hasło, ale autentycznie tak jest. Jestem otoczona troskliwą i fachową opieką specjalistów: trenera pracy, doradcy zawodowego, psychologa – napisała pani Ludwika z Lubina, w pracy reprezentującej refleksje biorących udział w projektach współfinansowanych ze środków europejskich, która wpłynęła w odpowiedzi na konkurs „Jak EFS zmienił moje życie”.

W drugim dniu konferencji dyskutowano nad strategią rozwoju województwa dolnośląskiego w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zastanawiano się, jak w pełni wykorzystać środki unijne w obecnej i nowej perspektywie finansowej.

Omówiono bardzo ważną kwestię dotyczącą zakresu, obszaru i możliwości współpracy różnych podmiotów na rzecz rozwiązywania problemów społecznych przy wykorzystaniu środków publicznych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Konferencja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY