Na horyzoncie duże pieniądze

80

Porozumienie o ścisłej współpracy KGHM z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych Unii Europejskiej podpisane! Porozumienie zakłada działanie na rzecz zwiększenia aktywności i udziału firm grupy kapitałowej Polskiej Miedzi w projektach Programu Ramowego Horyzont 2020, największego programu naukowo-badawczego Unii Europejskiej.

Horyzont 2020 to największy program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji, realizowany w latach 2014-2020. Jego budżet wynoszący niemal 80 mld euro ma wzmocnić rolę nauki i innowacji oraz ich wykorzystanie i zastosowanie m.in. w przemyśle. Celem programu jest powstanie w Europie światowej klasy nauki i technologii, które będą stymulować wzrost gospodarczy krajów Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych z programem.

– W ramach programu Horyzont 2010 KGHM realizuje trzy projekty i chcemy rozszerzyć nasz udział, ale też wspomóc promocję programu na Dolnym Śląsku. To program w stu procentach realizowany ze środków unijnych, daje dostęp do najnowszej światowej myśli technologicznej, umożliwia budowanie sieci kontaktów zagranicznych i poszerza własne kompetencje – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK PB UE) wspiera polskie uczestnictwo w programach ramowych Unii Europejskiej, by wzmocnić pozycję polskiej nauki i innowacyjności na arenie międzynarodowej.

– Wykorzystajmy dobrą koniunkturę na inwestycje w badania i rozwój oraz możliwości, jakie dają konkursy Programu Ramowego Horyzont 2020. To budżet około trzydziestu miliardów euro w ostatnich trzech latach. Temu mają służyć zaplanowane wspólne działania KPK i KGHM. Należy skorzystać z doświadczenia grupy, czołowego gracza, dla zwiększenia udziału polskiego przemysłu w największym Programie Ramowym UE – podkreśla dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

W województwie dolnośląskim w programie uczestniczy 50 podmiotów, które uzyskały finansowe wsparcie na kwotę ponad 14 mln euro. Dla porównania: w woj. mazowieckim, które jest liderem w korzystaniu z Programu Ramowego Horyzont 2020, 449 podmiotów uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 116 mln euro. – Tym większe wyzwanie dla nas, by region wykorzystał w pełni możliwości, jakie stwarza Horyzont 2020 mówią zgodnie sygnatariusze porozumienia.

KGHM Polska Miedź uczestniczy w trzech projektach realizowanych w ramach programu Horyzont 2020: BioMOre, DISIRE oraz IntMet. Projekty te są finansowane w 100 proc. ze środków Komisji Europejskiej. 

Projekt BIOMore jest dedykowany koncepcji alternatywnego górnictwa – wydobycia metali ze złóż głębokich bez konieczności transferu rudy na powierzchnię, poprzez wykorzystanie biotechnologii. Instalacja jest obecnie testowana w ZG Rudna. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Głównym założeniem projektu DISIRE jest opracowanie nowej metody oceny i sterowanie procesem produkcyjnym w oparciu o właściwości surowców i wymagane parametry produktów. Projektem zainteresowana jest branża przemysłu metali. Jego celem jest zwiększenie efektywności procesów przemysłowych.

Głównym zadaniem IntMet jest zastosowanie na terenie kopalni procesów hydrometalurgicznych do przerobu koncentratów znacznie zwiększających efektywność i podnoszących uzysk surowców (miedź, cynk, ołów) o ponad 60% w stosunku do stosowanej obecnie flotacji selektywnej. Celem tego działania jest maksymalizacja efektywności odzysku metali oraz minimalizacja zużycia energii i negatywnego wpływu na środowisko.


POWIĄZANE ARTYKUŁY