Myślała, że pomaga córce. Straciła ponad 2 tys. zł…

769

„Mamo, co za początek dnia. Zapisz sobie mój nowy numer telefonu, ponieważ uszkodziłam telefon…” – tak zaczęła się wiadomość, po której 48-letnia lubinianka przelała oszustom ponad 2 tys. zł, będąc przekonaną, że w ten sposób pomaga swojej córce. 

Do lubińskiej komendy policji zgłosiła się mieszkanka Lubina, która została oszukana i straciła ponad 2 tysiące złotych.

– Jak ustalili funkcjonariusze, do 48-latki napisała osoba poddająca się za jej córkę i poprosiła o pożyczenie pieniędzy z uwagi na to, że uszkodziła telefon – relacjonuje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Treść wiadomości nie wzbudził podejrzeń zgłaszającej: „Mamo, co za początek dnia, zapisz sobie mój nowy numer telefonu, ponieważ uszkodziłam telefon, problem mam nawet z kartą i nie mogę za nic zapłacić. Głupio mi prosić ale konto będę miała zablokowane do jutra, a muszę to opłacić…”.

Pokrzywdzona po kilku godzinach spotkała się z córką. – Wtedy wyszło na jaw, że to nie ona wysłała wiadomość, jej aparat nie jest uszkodzony i nie zmieniała numeru telefonu – kontynuuje rzeczniczka.

Metod oszustw jest wiele i wciąż powstają nowe, ale zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby nie stać się ofiarą oszustwa, są zdaniem policji dość proste. Poniżej kilka porad, jak nie dać się oszukać:

  • Zadzwoń do osoby bliskiej, która rzekomo wpadła w kłopoty i potrzebuje pieniędzy. Krótka rozmowa może uchronić Cię przed utratą oszczędności życia.
  • Pamiętaj też, że policja nigdy nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie oraz nie prosi o pieniądze.
  • Staraj się utrzymać emocje na wodzy i posłuchaj głosu rozsądku.
  • Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiaj ich w wyznaczonych miejscach, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działaj w pośpiechu i nie podejmuj od razu pieniędzy z banku
  • Jeżeli nie masz pewności, że zadzwonili oszuści, poradź się w tej sprawie znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda pieniędzy, rozłącz rozmowę, zadzwoń pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformuj o takiej sytuacji.
  • Korzystaj z apeli policjantów i przekazuj swoją wiedzę znajomym, aby jak najmniej osób wpadło w pułapkę przestępców.

POWIĄZANE ARTYKUŁY