Muzykujące rodziny

36

Muzykujące rodziny między innymi z Podkarpacia oraz Saksonii zagrają i zaśpiewają w lubińskim kościele pod wezwaniem Maksymiliana Marii Kolbego. Wstęp na ten niezwykły koncert, który odbędzie się 10 listopada o godzinie 19, jest bezpłatny.

Koncert zorganizowali Polskie Stowarzyszenie Estradowe Polest i Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe, w ramach Międzynarodowych, Dolnośląskich Spotkań Muzykujących Rodzin pod tytułem „Muzykujące Rodziny”.

Lubinianie wysłuchają rodziny Ulatowskich z Wiszni Małej, którzy tworzą własne aranżacje oraz odkrywają oblicza muzyki ludowej. Zagrają również Kurasiowie Lubziny, których zespół istnieje już 60 lat. Na koniec wystąpi rodzina Schölzel z Saksonii.

O artystach:

 

ULATOWSCY Z WISZNI MAŁEJ

Mitlos istnieje od roku 2005. Zespół tworzy własne aranżacje oraz odkrywa nowe oblicze muzyki ludowej. Nie rezygnując z tradycyjnej nuty, zespół kreuje nowe brzmienia – ambitne, lecz łatwe w odbiorze. W skład zespołu wchodzą muzycy od lat działający na polskiej scenie folkowej: Barbara (Mili) Ulatowska – skrzypce, śpiew, Joanna Gruszka – altówka węgierska, skrzypce, gitara, śpiew, Józef Gruszka „Ptoś” – altówka węgierska, śpiew, Piotr Ulatowski – kontrabas, Paweł Ulatowsk – zestaw perkusyjny, darabuka.

Pasja, żywiołowość oraz bezpośredniość w kontakcie z publicznością, to cechy charakterystyczne zespołu.

Mitlos powstał z fascynacji wyjątkowym stylem romskiego skrzypka Cororo, mając w swym zamiarze kontynuację jego dzieła. W obecnym repertuarze zespołu, oprócz melodii znanych, znajdują się utwory wywodzące się z tradycyjnej muzyki różnych grup etnicznych z wielu regionów Karpat. Dodatkowym atutem Mitlosa jest jego akustyczny skład. Zapraszamy do zapoznania się z członkami zespołu!

Muzyka, którą wykonujemy pochodzi między innymi z Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji, Bałkanów oraz z tradycyjnej muzyki cygańskiej z wielu rejonów świata.

KURASIOWIE Z LUBZINY

Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny (woj. podkarpackie). Istnieje ponad 60 lat. Jej kierowniczką jest nestorka Albina Kuraś, której ojciec Władysław Kamiński założył Kapelę Rodzinną Kurasie. W latach 70-80 XX wieku, w czasie Ogólnopolskich Spotkań Muzykujących Rodzin, Kapela Kurasie pod kierunkiem jej założyciela nagrała kilka godzin muzyki ze swojego regionu dla II Programu Polskiego Radia. Nagrania te są bezcenną pamiątką, po muzyce i muzykach wieku XIX i XX Rzeszowszczyzny.

Córka pani Albiny Zofia Teresa Mudryk, wykształcony muzyk, jest szefem artystycznym i opiekunką muzyczną zespołu. Oprócz gry na skrzypcach zajmuje się gromadzeniem starych piosenek ludowych i opracowaniem dla potrzeb zespołu widowisk obrzędowych. Dzięki obydwu paniom tradycja zespołowego, rodzinnego grania i jej archaiczne piękno przekazywane jest młodym, których stale przybywa w kapeli.

Repertuar stanowią; oberki, tramelki, polki, walczyki, ale największy aplauz otrzymują przyśpiewki wykonywane przez Panią Albinę, pełne wigoru, dowcipu i pikanterii.

Kapela Kurasie była wielokrotnie nagradzana. Występowała na wielu uroczystościach regionalnych i ogólnopolskich.

Schölzel z Saksonii

Muzykująca Rodzina Scholzel: Zespół pochodzący z Breting, miasteczka pomiędzy Bautzen a Dreznem w Saksonii, powstał w 1996 r.

Ojciec – Volker Scholzel, kierownik chóru kościelnego w swojej parafii, zaszczepił miłość do muzyki swoim dzieciom. Córki kontynuowały naukę muzyki w Powiatowej Szkole Muzycznej w Kamenz. Do tej pory zespół dał kilkaset koncertów na uroczystościach rodzinnych, festynach ludowych,imprezach patriotycznych i okolicznościowych. Występowali także w Austrii, Bawarii, w Polsce na Spotkaniu Muzykujących Rodzin w Zgorzelcu , koncertowali również w Dobrym Mieście, Tczewie. I w Terespolu. W 2000 roku wydali pierwszą płytę.


POWIĄZANE ARTYKUŁY