Festiwal „Muzyka z oblężonego miasta” po raz pierwszy zorganizowano w ubiegłym roku z okazji 25. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Już w najbliższy weekend impreza zostanie powtórzona. Przed nami trzy dni muzycznej uczty.
– Ubiegłoroczny festiwal nie powstał z niczego. Wcześniej przez dwa lata organizowaliśmy koncerty z okazji 31 sierpnia, najpierw grali TSA, Brygada, Piżama oraz Armia, a rok później – De Press, Raz Dwa Trzy i Paweł Kukiz – przypomina dyrektor Centrum Kultury Muza Marek Zawadka, organizator imprezy.
Potem z wielkim rozmachem zorganizowano „Muzykę z oblężonego miasta”. Do Lubina przyjechali muzycy z Polski i zagranicy, którzy grali dla publiczności przez trzy dni. Gwiazdą imprezy był Bob Geldof. W tym roku również czeka nas muzyczny maraton, choć już w nieco skromniejszym wydaniu.
Zabawa rozpocznie się 29 sierpnia (piątek).
– Będzie to dzień folkowy. Wcześniej takich koncertów nie było w Lubinie. Mamy tego dnia też atrakcję – fiński zespół Värttinä, który w wielu kręgach uważany jest za gwiazdę muzyki folkowej. Oprócz tego Habakuk, którego koncert przekładaliśmy już dwa czy trzy razy. A tu świetnie się wpisuje… – mówi Marek Zawadka.
Kolejny dzień (30 sierpnia) zarezerwowany będzie dla lubińskich zespołów. Wystąpi 13 grup: Anneliese, Flowers, Prawy Prosty, Niekoniecznie Korzenie, Afekt, Rewizja, Punkt Kontrolny, Fix Up, TRH, Overcast, Rivendell, Mikimousoleum i Świnka Halinka. Ten koncert będzie rejestrowany i zostanie wydany na płycie.
Trzeci i zarazem ostatni dzień festiwalu to koncerty zespołu Lao Che, którego lubinianom z pewnością nie trzeba przedstawiać, Renaty Przemyk oraz lidera zespołu Strachy na Lachy i jego gości. Grabaż pokaże projekt, który prezentował na ostatnim Festiwalu „Muzyka z oblężonego miasta”, czyli „Zakazane piosenki”.
– Ten projekt zaczął się w Lubinie i tu się kończy. W tym czasie wystąpiono z nim tylko dwa razy – w Węgorzewie i w Jarocinie. Ponadto 22 września odbędzie się premiera płyty „Zakazane piosenki” i chcieliśmy, żeby to dopełniło się w Lubinie – dodaje dyrektor Zawadka.
„Zakazane piosenki” to współczesne wersje najważniejszych utworów lat 80., funkcjonujących poza oficjalnym obiegiem. Do współpracy zostało zaproszonych wielu znamienitych gości, m.in. Gutek (Indios Bravos), Renata Przemyk, Muniek Staszczyk (T. Love), Tomek Kłaptocz (exAkurat), Tomek Budzyński (Armia) i Spięty (LaoChe).
Festiwalowa scena zostanie ustawiona na terenach zielonych przy Ośrodku Kultury Wzgórze Zamkowe. Wstęp na wszystkie koncertyoczywiście będzie bezpłatny.
Program:
29 sierpnia
godz. 17 > koncert zespołu Habakuk
godz. 18.30 > koncert zespołu Buraky
godz. 20 > koncert Vena Valley
godz. 21.30 > koncert zespołu Värttinä (Finlandia)
30 sierpnia
godz. 16 > Koncerty lubińskich zespołów: Anneliese, Flowers, Prawy Prosty, Niekoniecznie Korzenie, Afekt, Rewizja, Punkt Kontrolny, Fix Up, TRH, Overcast, Rivendell, Mikimousoleum, Świnka Halinka
31 sierpnia
godz. 18 > koncert Lao Che
godz. 19.40 > koncert Renaty Przemyk
godz. 21 > Strachy na Lachy plus Goście
MRT