Muzyczne propozycje NOD na lipiec

1411

Koncert organowy, wieczorek z muzyką oraz Festiwal Kina Organowego – to kilka wydarzeń, na jakie w lipcu zaprasza lubinian Narodowa Orkiestra Dęta.

Już za tydzień, 11 lipca, odbędzie się kolejny koncert organowy w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Tym razem na odrestaurowanych organach zagra Roman Perucki. Na skrzypcach towarzyszyć mu będzie Maria Perucka. Koncert rozpocznie się o godz. 18.45, a wstęp na niego, jak zwykle, jest bezpłatny.

Publiczność tego popołudnia usłyszy m.in. utwory J.S. Bacha czy J.FR. Händela.

Kolejnym wydarzeniem, na które zaprasza NOD, jest „Wieczorek z Narodową”. Takie klimatyczne koncerty na dziedzińcu siedziby orkiestry odbywały się już w ubiegłym roku. W te wakacje wracają. Publiczność znowu zasiądzie w świetle gwiazd na leżakach i posłucha muzyki w relaksującej atmosferze, przy okazji skosztuje wina i serów.

Pierwszy z „Wieczorków z Narodową” zaplanowano na sobotę 13 lipca o godz. 20. Podczas „Brass party” wystąpi Dizzy Boyz Brass Band oraz muzycy Narodowej.

Bilety kosztują 30 zł i można je kupić w siedzibie NOD oraz infopunkcie Muzeum Historycznego.

Kolejny Wieczorek odbędzie się 10 sierpnia, jednak Narodowa na razie nie zdradza, kto wystąpi.

Trzecia lipcowa propozycja NOD dla lubinian to Festiwal Kina Organowego. To będzie już druga edycja tego wydarzenia. Przez trzy dni, 25, 26 i 27 lipca o godz. 20 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej wyświetlane będą filmy, do których muzyka wykonywana będzie na żywo na organach znajdujących się w tej świątyni.

– Festiwal Kina Organowego to innowacyjne wydarzenie, które promuje mało znane arcydzieła światowej kinematografii. Przywracamy tradycję kina niemego, nadając filmom oprawę muzyczną wykonywaną na żywo na zrekonstruowanych organach firmy Martina Beniamina Liebehera. Ten królewski instrument łączy sztukę filmową z muzycznym dziełem, ukazując inne oblicze dziedzictwa kulturowego – mówi Joanna Banaszak z Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. – Jesteśmy świadomi, że muzyka organowa jest często kojarzona z jakąś tradycją muzyczną – chorałem gregoriańskim czy chorałem protestanckim. Chcemy zburzyć stereotyp, zawężonego liturgicznego, postrzegania tego królewskiego instrumentu. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji organów teatralnych czy kinowych – dodaje.

25 lipca pokazany zostanie film „Dziesięcioro przykazań” z 1923 r. w reżyserii Cecila B. DeMille. Muzykę na żywo zagra do niego Anna Vavilkina.

26 lipca publiczność obejrzy produkcję „Zmęczona śmierć” z 1921 r. w reżyserii Fritza Langa. Muzykę na żywo wykona Jack Day i jego żona.

A na koniec, 27 lipca będzie można obejrzeć film „Żywot i męka Jezusa Chrystusa” z 1903 r. (reż. Lucien Nonguet, Ferdinand Zecca). Muzykę zagra Filip Presseisen.

Wstęp na Festiwal Kina Organowego jest bezpłatny, jednak żeby wziąć w nim udział, trzeba wcześniej odebrać darmową wejściówkę. Wejściówki dostępne są w siedzibie NOD. Można też otrzymać taki bilet w wersji online – wystarczy napisać na adres mailowy joanna.banaszak@nod.lubin.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY