Muzeum Miedzi pomoże lubińskim archiwistom

504

Biblioteka Cyfrowa Zagłębia Miedziowego poszerzy swoje zasoby o materiały gromadzone przez Muzeum Miedzi w Legnicy. Na pierwszy ogień pójdą dokumenty na temat pobytu w naszym regionie wojsk radzieckich.

Od lewej: dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie Marek Zawadka i Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy

Muzeum Historyczne w Lubinie podpisało porozumienie z legnickim muzeum o współtworzeniu Biblioteki Cyfrowej Zagłębia Miedziowego. W ten sposób na wirtualne półki trafią kopie materiałów, które przez dziesięciolecia gromadzili pracownicy Muzeum Miedzi. To znacznie ułatwi pracę historykom i regionalistom.

– Zaczniemy od digitalizacji dokumentów związanych ze stacjonowaniem w Legnicy wojsk Armii Radzieckiej. Wpisuje się to w trzydziestą rocznicę ich wycofywania stąd – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie.

W Legnicy ulokowane było dowództwo i sztab główny Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Garnizony znajdowały się w kilkudziesięciu miejscowościach zachodniej Polski, także w Lubinie. Żołnierze opuszczali je w latach 1991-93.

Jednym ze źródeł wiedzy na temat obecności PGW w naszym kraju jest codziennie wydawana wówczas przez Rosjan gazeta „Znamia Pobiedy” („Sztandar Zwycięstwa”) i to jej egzemplarze jako pierwsze trafią do skanerów Biblioteki Cyfrowej Zagłębia Miedziowego.

Obie placówki zamierzają też realizować wspólne projekty z dziedziny edukacji historycznej.

Fot. Muzeum Miedzi w Legnicy