Mundial w Lubinie? Decyzja już w piątek!

12

Już w piątek w kolumbijskiej Bogocie władze FIFA zadecydują, gdzie rozegrane zostaną finały mistrzostw świata U-20 w 2019 roku. W walce o organizację czempionatu pozostają Indie oraz Polska. Jeśli wybrana zostanie oferta PZPN, to część spotkań rozegranych zostanie w Lubinie.

Polska od wielu miesięcy stara się o organizację mistrzostw świata U-20 w 2019 roku. Gruntowną pracę wykonał zespół kierowany przez Zbigniewa Bońka, który jednak nie wypowiada się oficjalnie o szansach przed piątkową decyzją w Bogocie. Na decyzję w tej sprawie oczekują również w lubińskim magistracie. 

– Mamy wszelkie obiekty, nie tylko sportowe, ale także hotelowe, do organizacji takiej imprezy. Nie bez powodu jesteśmy nazywani miastem sportu i widocznie gdzieś to ktoś zauważył. Nie jesteśmy tym kompletnie zdziwieni i czekamy z niecierpliwością na wynik tego głosowania. Wierzymy, że Polska otrzyma możliwość organizacji tych mistrzostw – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego.

Jeśli Polsce zostanie przyznana organizacja zawodów, to spotkania odbędą się na Stadionie Zagłębia. Będzie to na pewno nie lada gratka dla kibiców futbolu, bo mistrzostwa świata U-20 cieszą się wielkim zainteresowaniem na świecie. Kreują ciekawych piłkarzy. Największą gwiazdą U-20 w Japonii w 1979 roku był Argentyńczyk Diego Maradona, z kolei w 2005 roku w Holandii jego rodak Lionel Messi.

– W Lubinie nie było jeszcze nigdy takiej imprezy, żebyśmy mogli oglądać najlepszych zawodników na świecie. Mamy jeszcze kilka tematów, które chcielibyśmy wspólnie z miastem dograć, żebyśmy jako całość wypadli dobrze w oczach nie tylko PZPN, ale także władz FIFA. Dla nas to jest też przede wszystkim promocja na przyszłość – mówi Robert Sadowski, prezes Zagłębia Lubin.

Słowom prezesa Zagłębia wtóruje także jeden z miejskich radnych Romuald Kujawa, który w poprzednim roku został ogłoszony piłkarzem 70-lecia lubińskiego klubu. – Trzeba powiedzieć, że zawodnicy dwudziestoletni, którzy grają w swoich kadrach, to są gracze stanowiący o obliczach swoich zespołów klubowych. To są naturalni następcy wspaniałych pokoleń piłkarzy i być może okaże się, że w Lubinie zobaczymy jakiegoś nowego Messiego – podkreśla Romuald Kujawa.

Proponowana data turnieju to koniec maja, początek czerwca 2019 – po zakończeniu ligowego sezonu. Tak aby finały odbyły się przed 16 czerwca 2019, gdy startuje turniej U-21 o mistrzostwo Europy na boiskach Włoch i San Marino.