Mniej przestępstw, ale lubińska prokuratura ma najwięcej pracy

30

Nadal lubińska prokuratura prowadzi najwięcej spraw w regionie. W sumie do wszystkich prokuratur okręgu legnickiego w pierwszym półroczu wpłynęło 6127 spraw. Odnotowano mniej przestępstw, zarówno tych poważniejszych, jak zabójstwa, jak i lżejszych – na przykład przypadków łapownictwa.

Arkadiusz Kulik, zastępca prokuratora okręgowego w Legnicy
Arkadiusz Kulik, zastępca prokuratora okręgowego w Legnicy

W pierwszym półroczu do legnickich prokuratur wpłynęło o 1330 spraw mniej niż w okresie analogicznym 2015 roku.

– Powyższe wynika jednak nie ze spadku przestępczości, a zmian związanych z procedurą karną i co z tym związane zmian w statystycznym liczeniu wpływu spraw podlegających rejestracji w jednostkach prokuratur – wyjaśnia zastępca prokuratora okręgowego w Legnicy Arkadiusz Kulik. – W pierwszym półroczu 2015 roku wpływały do prokuratury i podlegały rejestracji sprawy zakończone przez policję odmową wszczęcia i umorzeniem dochodzenia, co zwiększało ogólną liczbę rejestrowanych spraw. W 2016 roku sprawy takie do kwietnia nie były rejestrowane. Należy przewidywać, że proporcje z tym związane wrócą do poprzednich poziomów na koniec roku 2016 – dodaje.

Statystycznie każdy prokurator załatwił w pierwszym półroczu tego roku 79 spraw. Biorąc pod uwagę dziewięć osób, które z różnych przyczyn pozostawały poza pracą, wskaźnik ten wyniósł 91 spraw na osobę.

Do sądów skierowano 1686 aktów oskarżenia oraz 634 wnioski o wydanie wyroku skazującego, co łącznie daje 2320 sprawy zakończone oskarżeniem. W pierwszym półroczu 2015 r. takich spraw było o 96 więcej.

Przez pierwszych sześć miesięcy 2016 roku odnotowano mniej: zabójstw (trzy, a w analogicznym okresie 2015 roku – pięć), ciężkich uszkodzeń ciała (10, a było 13), zgwałceń (26, w ubiegłym roku w pierwszym półroczu było takich spraw 31), a także przypadków molestowania małoletnich (46 spraw, a w pierwszym półroczu 2015 – 48), łapownictwa (7, a było 20) oraz przestępstw narkotykowych (365, a było 414).

– W odniesieniu rok do roku – pierwsze półrocze 2015 i pierwsze półrocze 2016 roku – we wszystkich wskazanych wyżej kategoriach przestępstw odnotowano spadek ich liczby, za wyjątkiem bójki i pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia, których liczba pozostała na tym samym poziomie (dwa przypadki – przyp. red.) oraz rozbojów, których odnotowano o jedno więcej (78 przypadków, było 77 – przyp. red) – wylicza zastępca prokuratora okręgowego w Legnicy.

prokuratura 2

Prokurator podkreśla, że w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy, prokuratura doświadczyła dwóch poważnych zmian przepisów procedury karnej. W lipcu ubiegłego roku wprowadzono model kontradyktoryjny, który nie zdał egzaminu, więc od kwietnia tego roku wrócono do poprzednio obowiązującego modelu procedury karnej (skargowego), wprowadzając jednak do niego pewne zmiany.

– Z tego też powodu prokuratura znajduje się w swoistym okresie przejściowym, w którym zadania prokuratury definiowane są na nowo – dodaje Arkadiusz Kulik.

Obecnie we wszystkich prokuraturach okręgu legnickiego pracuje łącznie 186 osób, w tym 77 prokuratorów, sześciu asesorów i dwóch asystentów prokuratora. 22 prokuratorów to prokuratorzy prokuratury okręgowej, 55 to prokuratorzy prokuratur rejonowych. Ponadto zatrudnionych jest 78 (na 76 i ¾ etatu) urzędników oraz 23 innych pracowników.

– Posiadaliśmy też cztery wakaty: jeden prokuratorski w Prokuraturze Rejonowej w Głogowie i trzy asesorskie w prokuraturach rejonowych w Głogowie i Legnicy – dodaje prokurator Kulik.


POWIĄZANE ARTYKUŁY