Mieszkańcy pomogą w rewitalizacji dziewięciu wsi

19

Mieszkańcy dziewięciu wsi z gminy Lubin wezmą udział w warsztatach poświęconych opracowaniu lokalnych programów rewitalizacji. Wytypowane do warsztatów miejscowości są najbardziej zdegradowanymi obszarami pod względem społecznym, a także ekonomiczno-gospodarczym, architektoniczno-urbanistycznym, technicznym i przyrodniczym.

Urząd gminy Lubin gmina Lubin

Pierwsze spotkanie odbędzie się już dzisiaj, o godzinie 16 w pawilonie klubowo-sportowym w Zimnej Wodzie. Do udziału w nim zapraszani są wszyscy zainteresowani mieszkańcy sołectw: Bukowna, Lisiec, Wiercień i Zimna Woda. Mile widziane są także wszystkie organizacje i grupy nieformalne działające na ich terenie, które chciałyby się włączyć w planowanie i podejmowanie działań na rzecz rozwoju wsi.

Warsztaty poprowadzą pracownicy Fundacji „Wrzosowa Kraina” z Chocianowa. Po spotkaniach z mieszkańcami opracują „Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Lubin” (LPR). Program ten zostanie następnie poddany konsultacjom społecznym i ocenie oddziaływania na środowisko. Jego zatwierdzeniem zajmą się radni gminy Lubin. Dokument trafi także do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Kolejne spotkania zaplanowane są na 8 sierpnia w świetlicy wiejskiej w Niemstowie, o godz. 16 dla Księginic i Niemstowa oraz na 10 sierpnia w świetlicy wiejskiej w Oborze o godz. 16.00 dla sołectw: Krzeczyn Mały, Obora i Raszówka.

Gmina Lubin od kilku miesięcy realizuje LPR. Dotychczas w ramach tego programu opracowane zostały diagnozy szczegółowe, które powstały w wyniku analiz różnych danych i dokumentów, przeprowadzonych badań ankietowych, spacerów badawczych, badań fokusowych, warsztatów z mieszkańcami i różnymi środowiskami z terenu gminy. To właśnie te ekspertyzy wskazały, w których obszarach dominuje najwięcej problemów, w szczególności natury społecznej. W rezultacie wybrano dziewięć wspomnianych sołectw.

Prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji zakończą się jeszcze w tym roku. Koszt jego opracowania wynosi 76 tys. zł. Zdecydowaną większość tej kwoty, bo aż 90 proc., gmina otrzymała w ramach dotacji unijnej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY