Miejsca na wagę złota

102

311 miejsc postojowych w Lubinie przeznaczono dla niepełnosprawnych posiadających ważną kartę parkingową. Ponieważ miejsca postojowe są niemal wszędzie na wagę złota, niewykorzystywane „koperty” budzą zainteresowanie zmotoryzowanych mieszkańców miasta.

parking-niepelnosprawni-3

– Na ulicy Gwarków od numeru 18 do 38 znajduje się pięć miejsc parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych, a od dwóch lat są wykorzystywane tylko dwa. Wiadomo, że jest problem z miejscami parkingowymi, a te ewidentnie się marnują – napisał w mailu do redakcji jeden z naszych Czytelników.

Ustawa o drogach publicznych precyzyjnie określa, ile miejsc postojowych dla niepełnosprawnych powinno się znaleźć na nowo powstających parkingach. Wyczytamy w niej na przykład, że nawet na małym parkingu z sześcioma miejscami, co najmniej jedno powinno być oznaczone „kopertą”. W pozostałych przypadkach, o tym, w którym miejscu „koperta” powstanie, decyduje Urząd Miejski.

– Cały czas przyjmujemy uwagi od mieszkańców i reagujemy na nie. Jeżeli wyznaczone dla niepełnosprawnych miejsca parkingowe długo pozostają puste, likwidujemy je. Mieszkańcy muszą to jednak zgłosić do Urzędu Miejskiego. Rozpatrujemy także wnioski od osób z orzeczeniem o niepełnosprawności narządu ruchu, którzy zgłaszają potrzebę utworzenia „koperty” blisko swojego miejsca zamieszkania – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Warto przypomnieć, że tzw. „koperty” nie są imienne. Miasto wyznaczyło 311 takich miejsc. Może z nich skorzystać każdy z ważną kartą parkingową.

– Zgodnie z nową ustawą wszystkie karty wydane przed 1 lipca 2014 r. straciły już ważność. Aktualnie karty przyznawane są osobom, które mają znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się i orzeczenie o umiarkowanym (niepełnosprawność oznaczona symbolami: 04-0, 05-R, 10-N) lub znacznym stopniu niepełnosprawności – mówi Monika Zawadzka, przewodnicząca Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. – Karta wydana osobie fizycznej jest ważna maksymalnie przez pięć lat, chyba że wcześniej straci ważność orzeczenie o niepełnosprawności. Także placówki mogą otrzymać taką kartę, ważną nie dłużej niż 3 lata. W tym roku wydaliśmy 334 karty parkingowych osobom indywidualnym – dodaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY