Miedź stawia wyzwanie projektantom

56

Jak za jednym zamachem w piękny sposób integrować mieszkańców, dekorować przestrzeń, promować lokalną sztukę i innowacyjne technologie? Inspiracji nie trzeba szukać daleko, bo jest nią esencja naszego regionu – miedź. A jeśli wśród naszych Czytelników są osoby parające się sztuką użytkową, mamy dla nich dobrą wiadomość…

nowy-obraz-3

– Miedź może być wykorzystana jako materiał, który połączyłby już istniejące, piękne znaki czasu – stare mury, średniowieczne tablice, rzeźby Solidarności. Miedź doskonale wpisuje się w tę koncepcję. Symbolizuje region, jest materiałem tradycyjnym i nowoczesnym jednocześnie. Na przykładzie prac Oskara Zięty i jego technologii można pokazać związek między sztuką, wzornictwem i przemysłem – zapewnia Karolina Brymora, komisarz wystawy „Miedziany dizajn”

Wystawę prac Oskara Zięty do końca września można zobaczyć w legnickim Muzeum Miedzi. Zięta jest światowej klasy projektantem, który łączy sztukę z nowoczesnymi technologiami. Jego projekty przez specjalistów są określane jako meble przyszłości. Opracował cyfrową technologię obróbki metalu FIDO – „formowanie ciśnieniem wewnętrznym”, którą wykorzystał m.in. w projektowaniu mebli: stołka „Plopp” (czyli „polski ludowy obiekt pompowany powietrzem”) i krzesła „Chippensteel”. Przedmioty te powstają z laserowo wyciętej blachy, następnie dwie warstwy po zespawaniu są nadmuchiwane pod ciśnieniem. Produkty wykonane w tej technologii są niezwykle lekkie oraz wytrzymałe, a sama technologia znalazła zastosowanie w przemyśle m.in. w budownictwie, kosmonautyce i architekturze. Zięta jest jednym z bardziej rozpoznawalnych młodych projektantów, jego prace wystawiają najbardziej prestiżowe muzea na świecie takie jak Centrum Pompidou w Paryżu.

zieta-muzemu-miedzi-1

Artysta deklaruje, że jest gotów do rozmów między innymi z władzami miast leżących na terenie Zagłębia Miedziowego na temat sposobów takiego zagospodarowania miejskiej przestrzeni, które będzie promować polski design, polską sztukę użytkową i polski przemysł.

Ci, którzy chcieliby pójść w ślady Zięty, mogą wziąć udział w międzynarodowym konkursie „Copper and the Home”, organizowanym przez Europejski Instytut Miedzi. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie przedmiotu codziennego użytku z miedzi lub stopów miedzi (mosiądz, brąz, miedzionikiel). Prace można przesyłać do 30 września 2016 roku. Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym, mogą więc to być meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe lub przedmioty dekoracyjne. Prace konkursowe, które można nadsyłać do końca września, oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro.

– KGHM jest jednym z członków International Copper Association (ICA), organizacji skupiającej producentów miedzi w skali globalnej. Jej zadaniem jest promocja zastosowań miedzi i jej stopów poprzez takie właśnie konkursy. Organizacja angażuje się w poszukiwanie nowych zastosowań miedzi oraz prowadzi edukację na temat właściwości miedzi. KGHM jako członek ICA oczywiście wspiera te działania – mówi Anna Osadczuk z Departamentu Komunikacji i CSR Polskiej Miedzi.

Poniżej przedstawiamy przykłady wykorzystania miedzi w przestrzeni publicznej oraz niektóre z prac Oskara Zięty prezentowane na wystawie „Miedziany dizajn”.

Źródło: Cooper Concept oraz Muzem Miedzi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY