Metody i sposoby poszukiwania pracy

44

Metod i sposobów poszukiwania pracy jest wiele i są one różnorodne, ich efektywność też jest bardzo różna. Ważne jest, aby poszukując pracy wykazać się aktywnością, konsekwencją w działaniu i uporem. Nie wolno rezygnować, nawet jak coś idzie nie po naszej myśli. Nie należy odkładać w czasie rozpoczęcia poszukiwania pracy – musisz zrobić ten „najtrudniejszy pierwszy krok”.

Pierwszą z metod jest BUDOWANIE SIECI KONTAKTÓW – idea tej metody polega na tym, by poinformować znane sobie osoby, tj. rodzina, przyjaciele, koledzy, znajomi, sąsiedzi o tym, że szukamy pracy. Korzystne jest to, że w tej sytuacji osoba poszukująca pracy nie działa w pojedynkę, lecz ma grupę przychylnych jej ludzi, którzy mogą pomóc w poszukiwaniach. Pamiętajmy jednak, żeby PROSIĆ a nie ŻĄDAĆ, to czy ktoś będzie chciał nam pomóc zależy od formy w jakiej się do danej osoby zwrócimy. Ponadto zwracając się o pomoc nie możemy oczekiwać od osoby, że „załatwi nam pracę”, wystarczy, że będzie to wskazanie jakiegoś rozwiązania, udzielenie informacji czy wsparcia. Znajomi muszą zostać poinformowani jakiego rodzaju pracy szukamy. Muszą poznać podstawowe i najważniejsze informacje o nas: nasze doświadczenie zawodowe, umiejętności i kwalifikacje, rodzaj poszukiwanej pracy (branża, stanowisko). Grupa ta może wyświadczyć bezcenną pomoc wtedy, kiedy zna firmę poszukującą nowego pracownika, a niepublikującą takiej informacji. Wiele firm prowadzi proces naboru bez publikowania ogłoszeń, licząc na sieć poleceń ustnych (czyli: poszukiwanie kandydatów przez sieć kontaktów własnych pracowników).

Kolejną metodą poszukiwania pracy jest PRZEGLĄDANIE I ODPOWIADANIE NA OGŁOSZENIA PRASOWE – to jedna z najpopularniejszych metod ubiegania się o pracę. Gazety mają rubryki, w których pracodawcy zamieszczają informacje o wolnych stanowiskach pod hasłem „Dam pracę”. Sformułowania zamieszczane w ogłoszeniach mają przyciągać właściwych kandydatów, a zniechęcać nieodpowiednich. Treść ogłoszenia musi być bezwzględnie przez kandydata poddana analizie, jeżeli tego nie zrobi może stracić dużo czasu i pieniędzy na przygotowanie i wysyłanie swoich ofert. Zawarte w ogłoszeniach informacje są wskazówką, jakich informacji pracodawca oczekuje w aplikacji i o co będzie pytał podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Większość rekruterów twierdzi, że jeśli aplikacja nie spełnia co najmniej 70-80% wymagań z ogłoszenia, na pewno zostanie odrzucona. Na ogłoszenia w prasie odpowiadamy natychmiast, jeśli jest podany telefon to równie szybko kontaktujemy się z pracodawcą, dlatego też trzeba być przygotowanym do autoprezentacji przez telefon, jeśli jest podany adres – wysyłamy wszystkie wymagane w ofercie dokumenty. Wybierając ogłoszenie o pracę zamieszczone w gazecie, na które chce się odpowiedzieć, zwróć uwagę czy zawiera ono: dane pracodawcy, nazwę stanowiska i miejsce zatrudnienia, opis obowiązków lub zadań zawodowych, oczekiwania wobec kandydata, co oferuje firma na danym stanowisku, sposób składania aplikacji, klauzulę o ochronie danych osobowych. Zaletą poszukiwania pracy poprzez ogłoszenia prasowe jest łatwość i szeroka dostępność do ofert, popularność tej metody jest jednak jej ograniczeniem ze względu na sporą konkurencję.

Następna metoda to BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACODAWCĄ – jest to metoda godna polecenia. Kontakt bezpośredni z pracodawcą jest możliwy na targach i giełdach pracy. Mają one w Polsce już kilkuletnią tradycję. Celem targów jest swobodna wymiana informacji między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami. Polegają one na tym, że pracodawcy na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentują informacje na temat własnej firmy i pracy na poszczególnych stanowiskach. Podczas targów można uzyskać informacje na temat pracy w różnych branżach, struktur organizacyjnych poszczególnych firm, procedur rekrutacyjnych lub wolnych stanowisk pracy. Odwiedzenie targów pracy daje nam możliwość złożenia własnych aplikacji u wybranych przedstawicieli firm. Publikowane z okazji targów biuletyny dają możliwość zgromadzenia dużej bazy danych potencjalnych pracodawców. Organizowane są również internetowe targi pracy. Wówczas, nie wychodząc z domu, można sprawdzić informacje o rynku pracy, poznać potencjalnych pracodawców, zadać pytania, obejrzeć przygotowane prezentacje, zapoznać się z procedurami rekrutacji – często można też od razu wysłać aplikację. Dla pracodawcy targi pracy są sposobem na zebranie pierwszych ocen i weryfikacji potencjalnych kandydatów. Spotkania te mogą stać się obiecującym początkiem dalszej współpracy. Inną formą bezpośredniego kontaktu z pracodawcą jest podjęcie praktyki, stażu czy przygotowania zawodowego. Stwarzają one okazję do zaprezentowania pracodawcy swoich umiejętności i chęci. Co ważniejsze dzięki nim osoby bezrobotne, absolwenci, studenci mogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Ponadto wiele firm traktuje praktyki i staże jako pewnego rodzaju okres próbny. Jeżeli kandydat sprawdzi się, wzbudzi zaufanie i sympatię to może liczyć na możliwość podpisania umowy o pracę. Następną formą kontaktu z pracodawcą jest rozmowa kwalifikacyjna, na którą należy się wcześniej umówić i dobrze do niej przygotować.

Kolejnym narzędziem wykorzystywanym w trakcie poszukiwania pracy jest INTERNET. Od dawna jest on już stałym elementem życia, jak telewizja czy telefon komórkowy. Za pomocą Internetu można dotrzeć do wielu ofert pracy, w tym również zagranicznych. Plusem jest też to, że można tam zamieścić swoje ogłoszenie i CV. Nie znaczy to, że Internet zagwarantuje zdobycie zatrudnienia, jasne jest, że nie sposób tego medium pominąć podczas poszukiwania pracy. Zaletą Internetu jest fakt, że na większości portali oferujących oferty pracy można ustawić opcję wyszukiwania. Niebagatelny jest fakt, że poszukiwanie pracy przez Internet może być znacznie tańsze od metod tradycyjnych.

Kończąc należy jeszcze wspomnieć o możliwości ZAMIESZCZANIA WŁASNYCH OGŁOSZEŃ W GAZECIE I INTERNECIE LUB NA TABLICY OGŁOSZEŃ. Ogłoszenia tego typu powinny być podobne do ogłoszeń pracodawców. Muszą zawierać informacje: jakiego rodzaju pracy oczekujemy, jakie mamy kompetencje i jak się skontaktować z publikującym ogłoszenie. Oprócz wymienionych powyżej metod poszukiwania pracy, można jeszcze skorzystać z usług instytucji świadczących pomoc osobom poszukującym pracy bądź chcących ją zmienić. Są to Powiatowe Urzędy Pracy (PUP), w pewnym zakresie Wojewódzkie Urzędy Pracy. Można również skorzystać z pomocy innych instytucji czy miejsc, które mogą wspierać a nawet do pewnego stopnia wyręczyć poszukujących w procesie szukania nowego zajęcia, należą do nich: prywatne agencje zatrudnienia, agencje pracy tymczasowej, akademickie biura karier, lokalne organizacje społeczne.


POWIĄZANE ARTYKUŁY