Maturzyści rozpoczęli egzaminy

1776

Maraton maturalny wystartował! Jednym towarzyszy stres, inni natomiast podchodzą do sprawy na chłodno, będąc pewnym swojej wiedzy i solidnego przygotowania. W całej Polsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło około 280 tysięcy absolwentów techników i liceów ogólnokształcących. W tym gronie jest również ponad 800 uczniów uczęszczających do szkół średnich w powiecie lubińskim. Na początek sprawdzian pisemny z języka polskiego.

O godz. 9 rozpoczęła się tegoroczna sesja maturalna. Na początek maturzyści zdają egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tegoroczny sprawdzian dojrzałości przyniesie liczne zmiany. Jedną z nich jest podzielenie testu z języka polskiego na dwa arkusze.

– Są dwie formuły. Formuła 2015, dla uczniów, którzy są po gimnazjum i nowa formuła 2023 dla uczniów liceum. Ogromne przedsięwzięcie. Mamy zaangażowane wszystkie miejsca w szkole, jest duża liczba zdających, oczywiście wszystkie procedury muszą być dopilnowane przez przewodniczących i członków zespołów nadzorujących przebieg egzaminu maturalnego – mówi Artur Pastuch, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie.

Artur Pastuch, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie

– Te formuły się różnią dość znacznie. Dotyczą one liczby punktów do zdobycia, liczby i rodzaju zadań, a także ilości czasu, które uczeń może poświęcić na pracę z arkuszem. W nowej formule uczniowie piszą 240 minut, w starej 170 – wyjaśnia.

Zdaniem dyrektora, młodzież jest przygotowana do matury. – Wszyscy walczą o co najmniej 30 procent – zauważa.

Najwięcej kłopotów tradycyjnie ma sprawić uczniom matematyka, choć akurat nie tym, z którymi udało nam się porozmawiać przed wejściem na salę.

– Trzy ostatnie dni to była katorga, nie ma co ukrywać – przyznaje Alan Spychała, który swoje plany na najbliższą przyszłość uzależnia od wyników rozpoczynających się właśnie egzaminów.

Od lewej: Karol Świderski i Alan Spychała

Z podobnego założenia wychodzi jego kolega Karol Świderski. – Mam plany, ale ich nie zdradzam. Dlatego chcę mieć jak najlepsze wyniki z matur – mówi maturzysta. – W moim przypadku ostatni czas to były przygotowania, bo uważam, że na ostatnią chwilę człowiek się najwięcej nauczy. Największy stres mam przed rozszerzonym polskim. Matematyka to mój drugi ulubiony przedmiot po angielskim. U mnie polski jest gorszy – dodaje.

Uczniowie na różne sposoby starają się radzić sobie z towarzyszącym stresem.

– Ja podchodzę do tego zadaniowo. Jest dość spory stres, ale próbuję na spokojnie sobie z tym poradzić. Wiem, że trzeba przez to przebrnąć i pójść do przodu. Przez całą majówkę powtarzałam lektury, uczyłam się do matematyki, angielskiego. O matematykę jestem spokojna, o angielski tym bardziej, a najbardziej się obawiam polskiego – usłyszeliśmy z kolei od Zuzanny Macińskiej.

Zuzanna Macińska

Maturzystka swoje plany także wiąże z wynikami matur. – Jeśli będą dobre to prawdopodobnie pójdę na studia, jeśli nie, to albo praca albo wyjazd.

W Zespole Szkół nr 2 w Lubinie do egzaminu dojrzałości z języka polskiego przystępuje dziś 235 uczniów. Wśród nich są absolwenci liceów i techników. To najwięcej spośród wszystkich szkół w powiecie lubińskim, gdzie do matur podchodzi w tym roku w sumie 849 osób. W tym gronie jest 113 uczniów z lat poprzednich oraz 45 skierowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Maraton maturalny potrwa do 23 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 7 lipca.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY