Mariusz Szczygieł w Muzie o Czechach

924

Z lubinianami spotka się Mariusz Szczygieł, znany reporter i pisarz, który w tym roku za swoją książkę „Nie ma” został uhonorowany literacką nagrodą Nike. Choć odwiedzi lubińską Muzę w listopadzie, to już od najbliższego poniedziałku będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na to spotkanie.

Fot. materiały organizatora

Podczas spotkania autor, jako znany Chechofil, podzieli się swoją pasją i miłością do Czech. W prezentacji „Kultura czeska – moja laska nebeska” – pokaże zaskakujące dla Polaków zjawiska w kulturze czeskiej: czeskie pomniki, okładki czasopism, plakaty filmowe, domy, przedmioty, fotografie obyczajowe, słowem – wszystko to, co składa się na kulturę popularną i wyższą w Czechach. Przybliży widzom źródła tej kultury, a szczególnie jej celebrację śmiechu. Całość będzie ozdobiona anegdotami, opowieściami o reporterskich przygodach autora w Czechach.

Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu, a flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie, dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży, jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa, dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje, jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany i dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki,va także czy laska zawsze musi być nebeska.

Spotkanie odbędzie się 23 listopada o godzinie 18 w sali widowiskowej Muzy. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie od 21 października.


Mariusz Szczygieł to pochodzący ze Złotoryi reporter i pisarz. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia. Debiutował w wieku 16 lat w „Na przełaj”. W latach 90. prowadził talk show „Na każdy temat”. Miłośnik czeskiej Pragi, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jego książki wydane zostały w 21 krajach. W 2009 r. zdobył Europejską Nagrodę Literacką za „Gottland”, a w Polsce Nike Czytelników. Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Studenci szkół dziennikarskich przyznali mu nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie Świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Autor cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma”.