Na ścianach korytarza Młodzieżowego Domu Kultury powstał wielki, kolorowy mural. Stworzyli go uczestnicy zajęć tego ośrodka z pomocą artysty z Wrocławia.
Zabawy przy malowaniu ścian było co niemiara. Choć wcześniej dzieci stworzyły wspólnie projekt tego, co zostanie umieszczone w korytarzu, to w praktyce dominowała improwizacja.
– Dzieci to ogromny żywioł, ciężko jest go poskromić. Każdy chce jak najwięcej, jak najszybciej. Niektórym nie trzeba tłumaczyć, już wiedzą dokładnie, co mają robić i malują tak jak im dusza podpowiada – mówi Piotr Saul z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z Katedry Malarstwa i Rzeźby, który poprowadził zajęcia z dziećmi, a później pomagał im tworzyć mural. – To, co robimy, wspaniale rozwija wyobraźnię dzieci, buduje też tożsamość swojego miejsca, przestrzeni publicznej. Okazuje się, że mogą same stanowić o swoim otoczeniu i to jest niezwykle cenne. Myślę, że razem stworzymy fajne dzieło, które spowoduje, że te dzieciaki będą się tutaj po prostu dobrze czuły – dodaje.
Malowanie muralu zajęło dwa popołudnia. Pierwszego dnia w zajęciach i w samym tworzeniu wzięło udział aż 60 dzieci. Drugiego dnia nad dokończeniem działa pracowało około 20. Są to głównie uczestnicy warsztatów „ABC plastyki” prowadzonych w MDK-u przez Annę Wiśniewską.
– Pierwszy etap to było prawdziwe szaleństwo artystyczne. Dzisiaj dokańczamy. Dopieszczamy dzieło – mówi z uśmiechem Anna Wiśniewska z Młodzieżowego Domu Kultury, inicjatorka akcji. – Można powiedzieć, że prowadzimy działania na dużą skalę, pokrywamy gdzieś z 40 metrów ściany. Świetna zabawa i fantastyczny efekt, który będzie można podziwiać, mam nadzieję, przez lata – dodaje.
Dzieci nie tylko tworzyły, ale też poznały historię graffiti oraz muralu. Dowiedziały się, jaka jest różnica między sztuką a wandalizmem.
– Uczulaliśmy dzieci, że to jest sztuka, a nie wandalizm, rozgraniczyliśmy te dwie rzeczy. To co tutaj robimy jest sztuką: jest przemyślenie, działanie i akt twórczy. Dzieci wiedzą, że bazgranie choćby po budynkach jest niedopuszczalne – wyjaśnia Anna Wiśniewska. – Rozmawiamy też o szacunku do dzieła sztuki i artysty – mówi.
Tematem głównym muralu były potwory. Efekty pracy młodych artystów można podziwiać na ścianach korytarza w MDK-u. A już w lecie najprawdopodobniej spory mural powstanie na zewnątrz. – Planujemy z okazji Dnia Dziecka zrobić festiwal graffiti wraz z Grupą Kotlina – dodaje Anna Wiśniewska, szczegółów jednak na razie nie zdradza.