Maksymilian Janeczek dwukrotnie na szachowym podium Unii Europejskiej

151

W czeskich Koutach nad Desnou odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Unii Europejskiej w szachach klasycznych w kategoriach wiekowych 8 – 14 lat. Turniej pod patronatem Europejskiej Unii Szachowej rozgrywany był na dystansie 9 rund. W najmłodszej grupie wiekowej Polskę reprezentował mistrz Dolnego Śląska – Maksymilian Janeczek. Ośmiolatek z Lubina wywalczył tam srebrny medal.

Na mistrzostwach Maks odniósł kilka błyskotliwych zwycięstw. Partia w wicemistrzem Bułgarii została nagrodzona przez organizatorów po 4. rundzie zawodów. W ostatnich pojedynkach narastające zmęczenie dawało o sobie znać i przytrafiły się słabsze występy. Ponieważ jego bezpośredni konkurenci także stracili punkty, na zakończenie turnieju mógł cieszyć się podium.

European Union Youth Chess Championship w kategoriach wiekowych 8-14 lat, co roku odbywają się jako dwie konkurencyjne imprezy w Czechach i Austrii. Maksymilian 12. sierpnia zdobył pierwsze miejsce do lat 8 w austriackim Murecku, by dwa dni później rozpocząć zmagania w Republice Czeskiej. Start w obu przypadających tuż po sobie prestiżowych turniejach to bardzo odważna decyzja. Szachowy maraton trwał niemal trzy tygodnie.

Młody lubinianin swoimi wynikami udowodnił przynależność do szerokiej europejskiej czołówki szachów dziecięcych. Przed nim wiele pracy i kolejne starty. W szachowym rozwoju Maksa wspierają mistrzowie międzynarodowi z naszego regionu: Konrad Typek z Legnicy i Piotr Brodowski z Głogowa, a także manager sportu Katarzyna Krajewska.