Mają pracę dla młodych

1636

Tu pracę znajdą głównie osoby młode i bez doświadczenia. Punkt Pośrednictwa Pracy w Lubinie przygotował letnią ofertę dla osób, które chcą zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie. Firmy ogłaszające się w PPP chętnie przyjmują niepełnoletnich pracowników.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

– Pierwszy kontakt z pracą w młodym wieku jest bardzo ważny. Może przyczynić się do ukształtowania ścieżki kariery, wyboru studiów czy zmiany planów zawodowych – mówi Ewa Górniak z Punktu Pośrednictwa Pracy w Lubinie.

16-latki mogą legalnie pracować, jednak wielu zadań nie mogą wykonywać, jak np. dźwigania. Z kolei młodzież w wieku 15 lat może zgłosić się do PPP i wypełnić ankietę. W tym przypadku, jeśli zgoda będzie po obu stronach – rodziców i instytucji – młody człowiek będzie mógł podjąć pracę.

– Pracownicy poniżej 18. roku życia mają skrócony czas pracy do siedmiu godzin dziennie, nie mogą mieć nadgodzin, czy pracować na nocne zmiany – informuje Ewa Górniak.

Podczas pierwszego spotkania z pośrednikiem, zainteresowani wypełniają kwestionariusz osobowy, dzięki któremu pośrednik pomoże znaleźć odpowiednią ofertę, zgodnie z podanymi w niej oczekiwaniami. Taka ankieta ważna jest przez rok. Zainteresowany nie musi godzić się na każdą propozycję pośrednika i nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji, jak to ma miejsce w urzędzie pracy.

Pośrednicy pracy pomagają również w napisaniu życiorysu i listu motywacyjnego, doradzają też, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

– Dla osób niepełnoletnich życia ofert pracy jest mniej. Przeważnie młode osoby zatrudniane są przy inwentaryzacji, jako hostessy, pracownicy produkcyjni i do wykładania towarów. I takie mamy aktualnie oferty w regionie. Z kolei osoby pełnoletnie mają o wiele więcej możliwości. Mamy teraz dla nich ofertę na pracownika produkcji w Nowej Wsi Legnickiej z bezpłatnym dojazdem, w CCC w Polkowicach, a także inne, dostępne na naszej stronie internetowej. Oprócz tego oferujemy pracę w Niemczech i Holandii, gdzie potrzebują do pracy przy inwentaryzacji, bądź przy produkcji. Dorośli mogą skorzystać też z kursów – wylicza Ewa Górniak

W ubiegłym roku ze szkoleń finansowanych ze środków unijnych skorzystało 30 osób. Kursy trwały od trzech do pięciu tygodni, a po nich bezrobotni odbyli sześciomiesięczny staż w firmach, gdzie zdobyli doświadczenie na stanowiskach m.in. operatora wózka widłowego, pracownika biurowego, kelnera, barmana, kucharza i sprzedawcy.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

– Tym razem dziesięciu bezrobotnych zostanie przeszkolonych z zawodów, jak nowoczesny magazynier, spawacz, kucharz małej gastronomi. Po kursie pójdą na trzymiesięczny staż – mówi Ewa Górniak. – Co prawda rekrutacja na szkolenie została już zamknięta, ale warto się o nie dopytywać, bo w każdej chwili może się zwolnić miejsce – dodaje.

Natomiast dwa razy w tygodniu, we wtorki o 13 i czwartki o 10, odbywają się spotkania z pracodawcami. W Giełdzie Pracy mogą uczestniczyć wszyscy pełnoletni ze statusem bezrobotnego. Podczas takiego spotkania pracodawca przybliża specyfikę swojej firmy, a po prezentacji rozpoczyna nabór do pracy.

PPP podlega działa na podobnych zasadach jak Powiatowy Urząd Pracy. Część pracodawców zgłasza się do jednej i drugiej instytucji pośrednictwa pracy, ale w punkcie przyjmowane są głównie oferty od pracodawców, którzy deklarują chęć współpracy z osobami niepełnoletnimi. PPP ma podpisane porozumienie z urzędem pracy, więc osoby zarejestrowane jako bezrobotne również mogą skorzystać z ofert PPP.

Szczegółowe oferty pracy znajdują na stronie Młodzieżowego Biura Pracy OHP .

Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z pośrednikiem pracy pod numerem telefonu 76 849 19 08 lub osobiście. Punkt Pośrednictwa Pracy w Lubinie znajduje się przy ulicy Tysiąclecia 2 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.45 do 15.45.


POWIĄZANE ARTYKUŁY