Lubińskie szkoły wśród najlepszych w kraju

4842

Lubińskie I Liceum Ogólnokształcące znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych liceów na Dolnym Śląsku w rankingu przygotowanym przez miesięcznik i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Awansowało również na liście ogólnopolskiej, tak samo zresztą jak II Liceum Ogólnokształcące w Lubinie.

Ranking liceów i techników został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty drugi. W tym roku wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Tradycyjnie oddzielnie oceniane były licea ogólnokształcące i technika. O miejscu w rankingu liceów decydowały: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria w rankingu techników to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Tak powstały listy, na których znalazło się w sumie 1,5 tys. szkół średnich (1 tys. najlepszych liceów i 500 najlepszych techników).

W rankingu głównym najlepszych polskich liceów są dwie szkoły z Lubina. I LO awansowało w stosunku do roku ubiegłego o 40 oczek i obecnie znajduje się na 141. miejscu.

Wśród szkół licealnych na Dolnym Śląsku I LO tym razem uplasowało się na 10. miejscu.

– To jest wynik pracy nauczycieli oraz uczniów i zapewne atmosfery w tej placówce. Nasza praca nie jest nakierowana na rankingi. Najwyższym dobrem w naszej szkole, do którego dążymy, jest żeby uczeń zdał maturę, zdał ją jak najwyżej i miał jak najlepszą przepustkę na studia, które sobie wymarzy. Po drodze, jeśli się okaże, że w rankingach daje to dobrą pozycję szkole, to jest to duża chwała i satysfakcja i zespołu pracującego, i moja, i uczniów – mówi Józef Marciniszyn, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. – Pomnażamy to, co wypracowali kiedyś poprzednicy, staramy się doskonalić, nadążać za czasami, bo każdy okres w edukacji niesie nowe wyzwania. Trzeba się w tym dobrze znaleźć i wtedy jest ten wynik – dodaje. – Ogólny wynik to awans w stosunku do ubiegłego roku o 40 pozycji. W ubiegłym roku wszyscy w naszej szkole zdali maturę, więc należało się spodziewać, że ten wynik będzie dobry, bo średnie były wysokie, uczniowie byli zadowoleni, nikt nie musiał zdawać poprawki – przyznaje dyrektor.

Spory awans w rankingu odnotowało też II Liceum Ogólnokształcące w Lubinie – z 543. na 343. w tym roku. Wśród liceów na Dolnym Śląsku „drugie” jest obecnie 23.

W tegorocznym rankingu techników nie znalazła się żadna szkoła z Lubina. Tutejsze technika są poza pierwszą 500 szkół umieszczonych na liście. Za to w rankingu placówek z Dolnego Śląska na 58. miejscu jest Technikum nr 1 im. prof. B. Krupińskiego, a na 67. Technikum z ZSP.

Jak zwykle przygotowano właściwie kilka rankingów. Najważniejsze z nich to lista najlepszych liceów i techników. Ich uzupełnieniem są ogólnopolskie rankingi: maturalny liceów ogólnokształcących, maturalny techników oraz szkół olimpijskich, a także wojewódzkie najlepszych liceów i najlepszych techników.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie www.perspektywy.pl.