Lubińskie Małe Koszary zyskają nowe życie

12726

Niszczejące od dawna budynki tzw. Małych Koszar zostaną wyremontowane. Kupiła je firma, która chce tu stworzyć miejsce spotkań z lokalami gastronomicznymi. W internecie pojawiły się pierwsze wizualizacje, dzięki którym możemy zobaczyć, jak mają wyglądać w przyszłości.

Wizualizacja, która została opublikowana w internecie (fot. via Facebook Małe Koszary)

Pojawienie się na Facebooku fanpage’u Małe Koszary wywołało poruszenie wśród lubinian. Oznacza to bowiem, że jeden z zabytków Lubina zostanie odnowiony i przywrócony do życia.

Wybudowane w latach 1872-1873 przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic 1 Maja i Bema służyły pierwotnie jako koszary dla 4. Pułku (Regimentu) Dragonów „von Bredow”. Po II wojnie światowej należały do PSS „Społem”. Teraz ich właścicielem jest firma TLC Inwest, która między innymi zrealizowała projekty budowlane w Prochowicach czy Kołobrzegu.

– Chcemy zachować charakter budynków, ale nadając im nowej funkcji. Nawet logotyp inwestycji i nazwa nawiązują do ich historii. Uzupełnimy też istniejącą architekturę, aby wszystko tworzyło spójną całość – mówi o Małych Koszarach w Lubinie przedstawiciel inwestora. – Na parterze funkcjonować będzie gastronomia, a na piętrze i na poddaszu biura – dodaje, przyznając, że firma od pewnego już czasu prowadzi rozmowy z potencjalnymi najemcami, lecz jest również otwarta na nowe kontakty.

Tak obecnie wyglądają budynki

Przy budynkach ma powstać 55 miejsc parkingowych, do tego dużo zieleni. Ma zostać wykorzystana zarówno roślinność, która już tam jest – czyli stare drzewa – ale też pojawi się zupełnie nowa.

Choć sam projekt przebudowy oraz modernizacji, jak i harmonogram prac są już gotowe, firma nie chce podawać terminu zakończenia inwestycji. Budynki to zabytek, pod nadzorem konserwatora, więc trzeba się liczyć z niespodziankami.

– Nie wyznaczyliśmy sobie konkretnego czasu. Chcemy zrobić to ładnie, dbając o detale. Mamy nadzieję, że uda się nam stworzyć sympatyczne miejsce do miłego spędzania czasu – słyszymy od przedstawiciela inwestora Małych Koszar. Według jego zapewnień informacje na temat tej inwestycji będą publikowane na bieżąco między innymi na Facebooku.