Lubińscy sędziowie dołączyli do apelu

2121

Już ponad 3,5 tys. sędziów z całej Polski podpisało się pod apelem wzywającym wszystkie zobowiązane organy do pełnego wykonania dwóch orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 i 15 lipca 2021 r., w tym do natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej. Wśród sygnatariuszy jest prawie 400 sędziów z Dolnego Śląska, z czego kilkunastu z Lubina. Wskazane liczby prawdopodobnie jeszcze wzrosną, bo zbieranie podpisów zostało przedłużone do dziś.

– Sędziowie podpisali apel wzywający wszystkie zobowiązane organy do wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lipca 2021 r. oraz wyroku z dnia 15 lipca 2021 r., ponieważ od dnia ich wydania wszystkie organy, w tym sądy, pomijać skutki prawne decyzji Izby Dyscyplinarnej oraz nie stosować zakwestionowanych przepisów, m.in. tzw. ustawy kagańcowej. W świetle tego orzeczenia Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a zatem nie może orzekać. W związku z tym natychmiast do pracy powinni zostać przywróceni zawieszeni sędziowie Paweł Juszczyszyn i Igor Tuleya – tłumaczy Anna Urbańska, sędzia Sądu rejonowego w Lubinie, która także dołączyła do apelu.

– Sędziowie jako odpowiedzialni za stosowanie prawa UE w Polsce są zobowiązani stosować orzeczenia TSUE. Taki obowiązek spoczywa na wszystkich sędziach, a także na osobach, które kierują Sądem Najwyższym i sądami powszechnymi. Naruszenie stosowania tych przepisów jest równoznaczne z niedopełnieniem obowiązków służbowych – dodaje.

W kontekście ostatnich dyskusji na temat wyższości przepisów prawa unijnego nad prawem polskim sędzia przypomina również, że Polska, wstępując do Unii Europejskiej, zobowiązała się, że będzie stosować przepisy traktatowe przed przepisami prawa krajowego.

Apel, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, cieszy się rekordowym jak dotąd zainteresowaniem. Na liście widnieje już ponad 3500 nazwisk sędziów (stan na środę 28 lipca), którzy stają w obronie podstawowych zasad i wartości. To więcej niż 35 proc. wszystkich polskich sędziów sądów powszechnych. Tych w naszym kraju jest ok. 10 tys., plus kilkuset sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych, NSA i SN. Pod apelem podpisało się też prawie 400 sędziów z Dolnego Śląska, w tym kilkunastu z Sądu Rejonowego w Lubinie.

Jak dotąd największe poparcie miał się apel polskich sędziów do OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – przyp. red.) o objęcie monitoringiem planowanych na 10 maja 2020 roku „pocztowych” wyborów prezydenckich. Podpisało go wówczas ponad 1278 sędziów.

Pełna treść apelu:

My niżej podpisani sędziowie wzywamy wszystkie zobowiązane organy do pełnego wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lipca 2021 r. oraz wyroku tego Sądu z dnia 15 lipca 2021 r.,  w tym do natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej. Odmowa  wykonania wskazanych orzeczeń stanowi nie tylko jaskrawe naruszenie  obowiązującego nas prawa unijnego (art. 19 ust.1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej), ale  godzi  również  w nasz krajowy  porządek konstytucyjny (art. 91 ust.2 Konstytucji RP).


POWIĄZANE ARTYKUŁY