Lubinianie będą żyć dłużej

78

W tym roku lubiński Urząd Stanu Cywilnego przygotowuje się do uroczystych urodzin w sumie czworga stulatków. Żyjemy coraz dłużej, a im dłuższe życie, tym więcej historii do opowiedzenia i więcej… pieniędzy.

seniorka

— W Lubinie mieszka troje wiekowych seniorów, którzy ukończyli sto lat. w tym jeden pan, a do końca roku do tego szacownego grona dołączą jeszcze dwie panie — mówi Kazimierz Śliwowski z Urzędu Stanu Cywilnego w Lubinie. —  W naszej gminie stulatków jeszcze nie ma, choć mamy nadzieję przywitać niebawem w szeregach superseniorów: długowieczne rodzeństwo — dodaje Halina Wyborska, rzecznik gminy Rudna. 

Setne urodziny każdego mieszkańca i mieszkanki to okazja do świętowania. Solenizantów odwiedzają też urzędnicy z tortem, bukietem kwiatami, listem z życzeniami oraz z pewną dobrą nowiną.

— Tym, którzy przeżyli całe stulecie, ZUS przyznaje honorowe świadczenie pieniężne w wysokości około 3400 złotych miesięcznie. Dożywotnio i niezależnie od prawa do zwykłej emerytury. Świadczenie przyznawane jest automatycznie i tylko w sytuacji, gdy stulatek nie figuruje w rejestrze ubezpieczonych powinien złożyć wniosek — informuje regionalny rzecznik ZUS Iwona Kowalska.

Pozostaje zatem życzyć, żeby seniorzy mogli się dodatkowymi pieniędzmi długo cieszyć.

Przeciętny polski mężczyzna żyje 73 lata, a kobieta 81. Jednak coraz więcej z nas przeżywa całe stulecie. Wg GUS liczba stulatków w Polsce przekroczyła 5,5 tysiąca i szybko rośnie – od 2007 roku ich liczba podwoiła się, a według prognoz w 2035 roku będzie ich 14,5 tysiąca. W tej grupie zdecydowanie dominują kobiety (80 proc.), a większość – 67 proc. – mieszka w miastach. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY