Lubin wciąż ogrzewany starymi piecami. Miasto dotuje ich wymianę

1281

Na terenie Lubina w zimne dni ciepło dostarcza 78 pieców kaflowych. Do tego dochodzi ponad 300 starych kotłów na węgiel, których używanie za rok będzie już zabronione. Ich właściciele mogą skorzystać z dofinansowania na wymianę urządzeń na nowe. Wnioski można już składać w Urzędzie Miejskim.

Niektóre mieszkania w Lubinie wciąż ogrzewane są „kopciuchami”. Dotyczy to tych części miasta, w których znajduje się stara zabudowa mieszkaniowa. To centrum, Stary Lubin, Małomice, część osiedla Polne czy ul. Wójta Henryka.

Jak podaje Klaudia Hamkało z Urzędu Miejskiego w Lubinie, do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mieszkańcy naszego miasta zgłosili 6 225 źródeł ogrzewania, z czego 1 960 to urządzenia zasilane paliwami stałymi. Zdecydowana większość z nich to piece nowej generacji, ale wciąż liczba tych o niskiej sprawności, mocno zanieczyszczających powietrze, jest duża: w krajowej bazie dla Lubina zarejestrowanych jest 331 pieców trzeciej i czwartej klasy. Do tego dochodzi 78 pieców kaflowych. Zdarzają się też, na szczęście już nieliczne, kuchnie węglowe czy kozy.

Mieszkańcy, którzy cały czas posiłkują się takimi urządzeniami przy ogrzewaniu domów, muszą przygotować się do ich wymiany. Od 1 lipca przyszłego roku nie będzie wolno palić w piecach 3. klasy, a za pięć lat zabronione będzie używanie też pieców klasy 4. Modernizację systemów ogrzewania chce ułatwić im miasto, uruchamiając kolejne dotacje na ten cel.

– Właściciele nieruchomości mogą liczyć na dofinansowanie do połowy kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż pięć tysięcy złotych – informuje Arleta Kidacka-Wnuk z Urzędu Miejskiego w Lubinie. – Wnioski można składać do 15 września tego roku, a dotacją można objąć inwestycje zrealizowane i rozliczone najpóźniej do 15 listopada – dodaje.

O finansowe wsparcie w tym zakresie mogą się ubiegać zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Pieniądze można uzyskać albo na montaż nowoczesnego kotła grzewczego, pompy ciepła, ogrzewania elektrycznego lub na zmianę całego systemu ogrzewania, polegającą na przyłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Gruntami, Architektury i Ochrony Środowiska UM w Lubinie, pod nr. tel. 76 30 70 253.


POWIĄZANE ARTYKUŁY