Lubin pod nadzorem kamer

2378

Pojawią się w każdym rejonie miasta, od Ustronia po Zalesie. W całym Lubinie w ciągu najbliższych miesięcy zainstalowanych zostanie 140 kamer, choć docelowo ma ich być 200. Właśnie rusza pierwszy etap wdrażania monitoringu miejskiego, który w marcu ubiegłego roku zapowiedział prezydent Robert Raczyński.

Najpierw, pod koniec ubiegłego roku, przeprowadzono testy. Dzięki czemu lubinianie mogli w Internecie (w zakładce Kamery na naszej stronie) zobaczyć obraz z kilkunastu kamer umieszczonych w różnych punktach miasta. A w tym roku rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem systemu monitoringu. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na jego budowę, a właściwie pierwszej części. Będzie to kosztować trochę ponad 2 mln zł.

Do jesieni w Lubinie zamontowanych zostanie 140 kamer, w tym 102 z nich o podwyższonej rozdzielczości oraz cztery obrotowe, które będą miały szerszy kąt widzenia – 360 stopni, przekształcony do normalnego obrazu. Sprzęt będzie śledził to, co się dzieje w mieście również w nocy.

System, który właśnie powstaje, będzie bezobsługowy. Wpięte zostaną do niego również kamery już funkcjonujące w mieście. Obraz ze wszystkich kamer będzie rejestrowany i przechowywany, najprawdopodobniej przez 30 dni. W razie potrzeby będzie więc mogła z niego skorzystać policja czy prokuratura.

Dzięki zaawansowanym algorytmom rozpoznawania obrazu, na nagraniach będzie można bez trudu odnaleźć tablice rejestracyjne skradzionego samochodu, twarz zaginionej lub poszukiwanej osoby oraz przedmioty o określonej charakterystyce.

System będzie można również zaprogramować na przykład tak, by wysyłał alerty wskazując sytuacje zagrożenia, na przykład bójki czy informował, że monitorowany pomnik jest właśnie uszkadzany. Możliwości jest jednak znacznie więcej. W każdej chwili system będzie można zmodyfikować, w zależności od potrzeb. Magistrat planuje wykorzystać pierwsze miesiące na obserwowanie, jak się sprawdza i na bieżąco wprowadzać nowe funkcje.

– To będzie monitoring kompletnie nowego rodzaju. Takiego jeszcze nie znaliśmy, bowiem przez ostatnie lata potrzebny był do tego operator – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. – W mieście pojawi się większa liczba nowoczesnych kamer, która przekazywać będzie obraz w wysokiej rozdzielczości. Być może już samo pojawienie się systemu w mieście będzie miało działanie profilaktyczne – zastanawia się na głos.

Już teraz na naszym portalu można śledzić obraz z kilkunastu kamer umieszczonych w mieście

Obraz z kamer będą mogli również śledzić mieszkańcy w Internecie, tak jak dotychczas na naszym portalu Lubin.pl w zakładce Kamery. Oczywiście będzie on odpowiednio przetworzony, żeby nie można było rozpoznać szczegółów, jak tablice rejestracyjne czy twarze.

System będzie tak zbudowany, żeby nie naruszać praw mieszkańców.

– Najważniejsza jest reakcja, czyli możliwość zarejestrowania zdarzenia i szybkiego poniesienia konsekwencji przez sprawcę – mówił w ubiegłym roku podczas konferencji na temat monitoringu prezydent Lubina Robert Raczyński.

Jak twierdzi prezydent, Lubin będzie prekursorem we wprowadzaniu masowego systemu monitoringu w miastach o wielkości powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców. Ten krok ma radykalnie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

Monitoring, a właściwie pierwsza jego część, powinien zostać uruchomiony już we wrześniu. Dokończenie systemu i instalację kolejnych kamer zaplanowano zaś na przyszły rok.

Fot. Pixabay

W tym roku kamery zamontowane zostaną między innymi:

– przy ul. Kilińskiego, na boisku przy MOPS-ie

– przy ul. Wyszyńskiego – Piłsudskiego (garaże)

– ul. Leśna – Piłsudskiego

– ul. Malinowa

– ul. Chocianowska – Maczka

– ul. Hutnicza – Jana Pawła II

– ul. Hutnicza – Granitowa

– kościół przy ul. Prusa 4

– ul. KEN – Maczka

– ul. Sybiraków – Sikorskiego

– ul. Armii Krajowej – Niepodległości

– skwer Kajko i Kokosza

– ul. Wyszyńskiego 10 – SM Przylesie

– ul. Paderewskiego

– ul. Kościuszki – Armii Krajowej

– SP 9

– ul. Karkonoska – klub Beatka

– ul. Kilińskiego 33

– ul. Rynek 4

– ul. Mieszka I nr 2

– ul. Legnicka – Leśna

– SP 14

– ul. Kamienna 30, 9

– ul. Niepodległości – Skłodowskiej-Curie

– ul. gen. Maczka

– ul. Grabowa 33

– ul. Kościuszki 26b

– ul. Odrodzenia 7d

– ul. Baligrodzka

– ul. Pawia – Kielich 

– ul. Kościuszki – Skłodowskiej-Curie

– ul. 1 Maja – Skłodowskiej-Curie

– ul. Niepodległości


POWIĄZANE ARTYKUŁY