Lubin ma nowego honorowego obywatela

4691

Szczególnie kojarzony jest z powstaniem hospicjum i nierozerwalnie z nim związany – radny Zbigniew Warczewski otrzymał dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubina. – Jestem niesamowicie wzruszony – mówi wyróżniony.

Zbigniew Warczewski ma bardzo bogatą biografię. Po ukończeniu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie swoje kroki zawodowe skierował w kierunku kopalni. W swoim życiu zawodowym pracował przy budowie ponad 20 szybów w całym Zagłębiu Miedziowym.

Rok temu świętował swoje 80 urodziny, co zbiegło się z 15-leciem działalności lubińskiego hospicjum, w powstaniu którego odegrał kluczową rolę. Placówka powstała właśnie dzięki aktywności Warczewskiego oraz Społecznego Stowarzyszenia „Palium”, któremu szefował.

W dalszym etapie hospicjum włączono – jako oddział paliatywny – w struktury szpitala, a kiedy powstało jeszcze jedno jego skrzydło – hospicjum przemianowano na Regionalne Centrum Opieki Paliatywnej.

Także dzięki aktywności Zbiegniewa Warczewskiego – już jako radnego – powstał w naszym mieście skwer im. Tadeusza Zastawnika, byłego prezesa KGHM.

Dziś – z inicjatywny radnych klubu Lubin 2006 – Zbigniew Warczewski otrzymał tytuł honorowego obywatela Lubina.

– To dla mnie ogromne życiowe wzruszenie, większe niż podczas ślubu, matury, egzaminu zawodowego – wylicza Zbigniew Warczewski. – To jest efekt prawie 58 lat mojego życia w Lubinie i pracy na rzecz tego społeczeństwa. Moim podstawowym osiągnięciem jest oczywiście hospicjum, ale wnioskowałem też o rondo im. PeBeKi, po drodze do kombinatu. Moim zdaniem najładniejsze – uśmiecha się radny.

Oprócz kwiatów i gratulacji był też wpis do księgi Honorowych Obywateli Miasta Lubina za „charytatywną i społeczną pracę na rzecz Lubina”.

– Wszystko to dedykuję mojej mamie, która jako pierwsza pokazała mi księżyc i wierzyła we mnie – dodaje nagrodzony.

Dzisiejszym odznaczeniem Zbigniew Warczewski poszerzył grono kilkudziesięciu honorowych obywateli Lubina. Wcześniej te zaszczytne tytuły otrzymali m.in: sportowcy Łukasz Kubot, Natalia Czerwonka, Janusz Zarenkiewicz, byli prezydenci RP Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski czy poseł Jerzy Szmajdziński.

Fot. BM

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY