Lubin i okolice sprzed lat

363

Jak co tydzień, przygotowaliśmy kilka starych widokówek z Lubina i okolic. Tym razem zaglądamy nie tylko do miasta, ale też do Osieka. Zapraszamy w krótką podróż w przeszłość.

Pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Baszta Bramy Głogowskiej

Widoczna na pocztówce Baszta Bramy Głogowskiej jest jedną z bardziej charakterystycznych budowli Lubina. W literaturze niemieckiej często zwana jest też Basztą Prochową „Pulverturm”.

W XVII i XVIII wieku pełniła funkcję miejskiego więzienia i to zapewne uchroniło ją przed rozbiórką, jakiej niestety nie uniknęły Bramy Legnicka i Ścinawska, które rozebrano w latach dwudziestych XIX wieku.

W 1900 roku baszta została strawiona przez pożar w wyniku uderzenia pioruna. Z innych pocztówek z początku XX wieku wiemy, że spaleniu uległa cała więźba dachowa. Skutki pożaru zostały usunięte i basztę wyremontowano dopiero w 1908 roku. Wówczas urządzono w niej jedną z filii muzeum miejskiego i w takiej roli przetrwała do 1945 roku.

Podczas walk o miasto w 1945 roku została poważnie uszkodzona. Przed postępującą destrukcją została zabezpieczona w 1957 roku. Po wojnie obiekt był użytkowany m.in. przez lubiński oddział PTTK – Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Mieściła się tutaj baza noclegowa młodzieżowego schroniska turystycznego.

Osiek – Ossig

Pocztówka z sześcioma motywami. Na lewym górnym zdjęciu widoczny jest sklep i poczta. Zdjęcie środkowe to pałac, który przetrwał do dziś, praktycznie w niezmienionym kształcie. Po prawej gospoda Paula Rüdigera. Na trzech dolnych fotografiach widoczna jest główna ulica miejscowości oraz domy mieszkańców.

Willa adwokata Kuhna przy ulicy Sienkiewicza – (Faulhaberstrasse)

Widoczny na pocztówce budynek zbudowany został dla rodziny lubińskiego adwokata i radnego Wilhelma Kuhna. Tutaj też mieszkał jego starszy syn Helmut, późniejszy wybitny niemiecki profesor filozofii i filologii. Przed wojną posesja była oznaczona nr 4, obecnie numerem 5, a od jakiegoś czasu mieści się tam przedszkole.

ul. Marii Skłodowskiej-Curie – Polkwitzerstrasse (później Hindenburgstrasse)

Tak prezentowała się obecna ul. Marii Skłodowskiej-Curie (Polkwitzerstrasse) u wylotu z miasta, która od zakrętu koło cmentarza nazywana już była Polkwitzer Chaussee (szosa polkowicka). Jak widać nie jest ona po lewej stronie zabudowana.

W głębi po lewej w oddali widoczna zabudowa szpitala (obecny KGHM). W panoramie trzy charakterystyczne punkty, patrząc od lewej: komin ciepłowni, następnie strzelista wieża szpitalnego kościółka i na koniec charakterystyczna bryła dyrekcji szpitala dla nerwowo oraz psychicznie chorych (Biuro Zarządu KGHM).

Budynek na pierwszym planie po prawej stronie istnieje do chwili obecnej. Przez długi czas mieściła się w nim znana starszym mieszkańcom Lubina restauracja „Stylowa”, popularnie nazywana „Pod trupkiem”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY