Lubin dobrym miejscem do życia – nasze miasto znalazło się na pierwszym miejscu w rankingu Serwisu Samorządowego PAP.
W zestawieniu ujęto 2477 gmin Polski. Autorzy rankingu wzięli pod uwagę 48 wskaźników, uwzględniając m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni, ale także infrastrukturę kulturalną i dostęp do internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak np. nasłonecznienie.
– Kluczem do zrozumienia sensu pojęcia +jakość życia+ jest różnorodność naszych potrzeb i to właśnie tej różnorodności była podporządkowana metodologia tworzenia tego rankingu. Oczywiście każdy człowiek ma inne potrzeby. Inne oczekiwania ma naukowiec, inne biznesmen, inne dziennikarz, a jeszcze inne rolnik. Trzeba było zatem przyjąć pewien wzorzec metodologiczny, który odzwierciedlałby te potrzeby dla jak najszerszej, ale zarazem chyba najważniejszej, grupy społecznej. Dlatego uznałem, że należy go stworzyć dla przeciętnej polskiej rodziny z dziećmi i dziadkami mieszkającymi w pobliżu. Dobór wskaźników składowych rankingu został podporządkowany temu właśnie modelowi – wyjaśniał w Serwisie Samorządowym PAP założenia swojej pracy twórca rankingu prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN).
Gminy podzielono na pięć kategorii: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.
Lubin zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii – gmin z siedzibą powiatu. W ujęciu ogólnopolskim nasze miasto znalazło się na 59. miejscu. Na pierwszym miejscu ujęto Ożarów Mazowiecki, na drugim – Michałowice, a na trzecim – Stare Babice. Wszystkie te miejscowości znajdują się w województwie mazowieckim.
Sąsiednia Legnica wśród polskich gmin został umieszczona na 240. miejscu, a pobliski Głogów na 975.
Na Dolnym Śląsku, według autorów rankingu, najlepiej żyje się w Kobierzycach. Potem są Kąty Wrocławskie i dopiero trzeci Wrocław.
Wyniki rankingu można znaleźć TUTAJ.