Los radnych w rękach mieszkańców

19

To już pewne. Mieszkańcy gminy Lubin zdecydują czy chcą odwołać radę gminy przed upływem kadencji. Na 21 lipca komisarz wyborczy ustalił termin referendum w tej sprawie.

Za odwołaniem rajców było ponad 1235 mieszkańców. Tyle podpisów zebrał Ruch Obywatelski, które potem złożono w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.

– Komisarz właśnie podjął decyzję, że referendum w gminie wiejskiej odbędzie się 21 lipca – potwierdza Małgorzata Zając, dyrektor legnickiej delegatury PKW. – Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym, co będzie miało miejsce na początku czerwca. Dopiero później ruszy kampania referendalna – dodaje.

Przypomnijmy, że procedura zmierzająca do odwołania radnych przed upływem ich kadencji ruszyła, bo mieszkańcy nie godzili się na narzucane odgórnie autorytarne rządy i nie konsultowane decyzje.

– Bardzo się cieszymy, że się udało i referendum dojdzie do skutku. Nie chodzi nam o krytykę konkretnych osób, ale wprowadzenie nowych standardów. Aby radni zaczęli konsultować ważne dla gminy sprawy z jej mieszkańcami – komentuje Monika Erkens, pełnomocnik inicjatora referendum.

Na najbliższy piątek, 24 maja członkowie ruchu zaplanowali spotkanie w sprawie referendum. O godzinie 18 odbędzie się w Leśnym Pałacyku w Bolanowie. – Zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców, którzy czynnie chcą uczestniczyć w kampanii referendalnej – zachęca Monika Erkens.

W radzie gminy zasiada obecnie 15 radnych: Jerzy Szumlański (przewodniczący), Jan Chełpa (wiceprzewodniczący), Czesław Niemiec (wiceprzewodniczący) oraz Czesław Barczak, Wanda Dobrzyńska, Jolanta Fuczyło, Tadeusz Jaszczyszyn, Mariusz Krzywy, Julian Madzik, Janina Mucha, Robert Piekut, Maria Pluta, Gabryela Razowska, Bogdan Terefelko i Julian Wojciechowski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY