Lekcja historii w obozie zagłady

26

Interesującą lekcją historii był wyjazd dzieci i młodzieży ze świetlic należących do Centrum Kultury w Rudnej do muzeum w Rogoźnicy. W tej miejscowości znajdował się obóz pracy Gross-Rosen, w którym więźniowie zmuszani byli do morderczej pracy w miejscowym kamieniołomie. Pracowali całymi dniami, bez opieki lekarskiej, bez należytego wyżywienia, maltretowani i terryzowani przez załogę SS, popadali w ciężkie choroby, umierali, a wielu z nich, nie mogąc wytrzymać presji, popełniała samobójstwo.

Uczestnicy wycieczki pod opieką przewodnika oglądali film z udziałem byłych więźniów, wysłuchali historii przy makiecie byłego obozu, gdzie mogli zobaczyć, jak wyglądało to miejsce w czasie II wojny światowej.

Następnie udali się do kamieniołomu, zwiedzili kuchnie (a raczej koryta), gdzie przygotowywano dla nich głodowe racje żywieniowe. Młodzież zwiedzała także łaźnie, w których wielu ludzi umierało pod lodowatą lub bardzo gorącą wodą.

Przez obóz przewinęło się ok. 120 tys. więźniów, a liczba ofiar w Gross-Rosen wynosi ok.40 tys. osób.

Historia, której wysłuchali uczestnicy wycieczki, na zawsze pozostanie w ich pamięciach, a wielu poruszyły słowa wypowiedziane przez jednego z byłych więźniów: „Ja mogę przebaczyć, ale nigdy nie zapomnę…”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY