Ławka miejska – jakie cechy powinna spełniać idealna ławka

57

Trudno sobie wyobrazić alejki w parku lub miejski rynek bez wygodnych i stylowych ławek ulicznych. Ich obecność w przestrzeni miejskiej nie tylko pięknie uzupełnia jej aranżację, ale przede wszystkim służy mieszkańcom i przyjezdnym.

Stanowi doskonałe miejsce odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, w pięknym otoczeniu. Aby jednak ławka w parku spełniła swoją funkcję, musi być wykonana z odpowiednich materiałów i we właściwy sposób.

Wzornictwo i stylistyka pasujące do architektury miejskiej

Na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli ławek miejskich i parkowych. Niektóre są wykonane z jednego materiału, na przykład ławki betonowe lub żeliwne, inne z materiałów łączonych, jak ławki drewniane z oparciem i metalowymi nogami. Co je wyróżnia? Przede wszystkim wzornictwo.

Na przykład ławki z betonu mogą mieć prostą formę i neutralne kolory, przez co idealnie wpiszą się w nowoczesną infrastrukturę. Będą świetnie wyglądać na tle biurowców, większych budynków czy osiedli mieszkalnych.

Zobacz piękne ławki miejskie i parkowe w sklepie eko-asklepios.pl

Z kolei ławki z drewna i metalu mają w sobie szlachetność typową dla drewnianego wykończenia. Są delikatniejsze z wyglądu niż ławki betonowe, a przez to pasują do naturalnego krajobrazu. Dobrze skomponują się z otoczeniem zielonym, ruinami zamku czy zabytkowym pałacykiem.

Do najbardziej kunsztownych zaliczamy ławki żeliwne z precyzyjnymi zdobieniami. One również pięknie podkreślą charakter królewskiego parku czy innej zabytkowej okolicy. Z kolei proste ławki bez oparcia będą doskonałe do stref sportowych, na przykład boisk czy siłowni na świeżym powietrzu. Można na nich odpocząć pomiędzy kolejnymi aktywnościami.

Solidny i trwały materiał wykonania

Mówiąc o materiałach, z jakiego wykonane są ławki miejskie, mamy na uwadze nie tylko ich stylistykę. Istotna jest także trwałość wykonania. Dlaczego? Otóż wszystkie ławki miejskie są narażone na szereg niesprzyjających okoliczności, począwszy od skrajnych zmian pogodowych, po akty wandalizmu. Jeżeli mają służyć wiele lat w nienaruszonym stanie, muszą wykazać się dużą odpornością.

Z tego względu elementy drewniane muszą być dobrze zabezpieczone, aby nie chłonęły wilgoci, a ławki metalowe powinny być odporne na korozję. Solidność ławki miejskiej jest również związana z jej stabilnością. Najlepiej, gdy można ją przytwierdzić do podłoża. Wtedy mamy pewność, że nie przewróci się pod wpływem silnego wiatru i będzie odporna na zniszczenia innego typu.

Dostosowanie do użytkownika w każdym wieku

Aby ławki parkowe były funkcjonalne dla każdego, ich wymiary oraz sposób wykonania powinny być dostosowane do osób w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ławka nie powinna więc być ani za wysoka, ani za niska. A jeżeli ma na niej swobodnie usiąść kilka osób, nie powinna być także zbyt wąska. Mile widziane będą też odpowiednio wyprofilowane podłokietniki i oparcie.

Aby ławka z drewna była wygodna i komfortowa, znaczenie ma szerokość desek, głębokość siedziska oraz wysokość oparcia. Klasyczna ławka parkowa ma zazwyczaj około 150-180 cm długości i jakieś 90 cm wysokości. Taka ławka pomieści trzy lub cztery dorosłe osoby. Wysokość siedziska mierzona od ziemi zwykle wynosi około 40 cm. To odpowiednia odległość, by na ławce swobodnie mogła usiąść osoba dorosła, jak i kilkuletnie dziecko.

Z uwagi na to, że coraz większa liczba osób korzysta z urządzeń elektronicznych, nowoczesne ławki miejskie mogą być wyposażone we wbudowaną ładowarkę lub modem Wi-Fi. Takie funkcje mogą się przydać w przestrzeni miejskiej, na przykład na dworcu czy na przystanku.

Z przyjemnością skorzysta z niej każdy, kto potrzebuje naładować telefon nim ruszy w dalszą podróż lub potrzebuje dostępu do Internetu, by sprawdzić pocztę czy aktualny rozkład jazdy.

Jaka więc będzie idealna ławka w przestrzeni miejskiej? Przede wszystkim powinna być:

  • stabilna, wygodna i trwała;

  • dopasowana do aranżacji przestrzeni miejskiej;

  • łatwo dostępna;

  • sprawna pod względem technicznym;

  • odporna na warunki atmosferyczne i akty wandalizmu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY