Lato z Muzą

1029

Wakacje na półmetku, więc jeszcze przez miesiąc będzie okazja, by bezpłatnie posłuchać muzyki w plenerze oraz obejrzeć spektakle teatralne. A na zakończenie lata czeka nas Plener Sztuk Wszelakich i Rękodzieła, w ramach którego Centrum Kultury Muza jak zwykle zaplanowało wiele atrakcji.

„Lato z Muzą” w tym roku to nie tylko koncerty pod chmurką, ale również spektakle teatralne dla najmłodszych.

– Koncerty w Altanie to już tradycja. Od wielu lat odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia. W tym roku w sumie zaplanowaliśmy 10 koncertów. Przed nami jeszcze pięć. Ostatni odbędzie się już po zakończeniu wakacji – 4 września – mówi Krystyna Huzarewicz z Centrum Kultury Muza.

W parku za Muzą wystąpią jeszcze: 7 sierpnia Kolorowe Gitary z przebojami Czerwonych Gitar, 14 sierpnia Grosza & Marek Tutko z „Karpackie Ethno-Jazz”, 21 sierpnia Asocjacja Starych Łosi, 28 sierpnia Retrospekcja z koncertem poświęconym Annie Jantar oraz Lub Jazztet i 4 września Berenika Ziąber.

Wstęp na niedzielne koncerty jest bezpłatny. Rozpoczynają się one zawsze o godzinie 18. Warto ze sobą zabrać krzesełko lub koc, który można rozłożyć na trawie. Choć Muza rozstawia krzesełka, zainteresowanie koncertami jest tak duże, że miejsca szybko się wypełniają.

– Cieszymy się, że te koncerty są tak popularne wśród lubinian – przyznaje Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza. – Postanowiliśmy zaproponować też coś dla najmłodszych i ten pomysł również się spodobał mieszkańcom – dodaje.

W poprzednie wakacje w plenerze zaprezentowano dwa przedstawienie teatralne dla dzieci, tym razem będzie ich pięć, dzięki temu, że Muza pozyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakle, tak jak koncerty, odbywają się w altanie w parku im. Piłsudskiego. Żeby zasiąść na widowni nie trzeba nic płacić. Do tej pory odbyły się już trzy przedstawienie, przed nami jeszcze dwa. 14 sierpnia wystawiona zostanie „Magiczna fasola” Teatru Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry, a 28 sierpnia „Frania recykling, cztery żywioły i ekodancing” Teatru Katarynka. Przedstawienia rozpoczną się o godz. 12.

A na zakończenie wakacji Muza jak zwykle zaprosi lubinian na Plener Sztuk Wszelakich i Rękodzieła. 28 sierpnia w parku im. Piłsudskiego swoje stoiska rozstawią rękodzielnicy i rzemieślnicy. Będzie można kupić między innymi biżuterię, wyroby drewniane, kosmetyki naturalne, miody, sery, witraże, zabawki, odzież czy rzeczy szyte ręcznie.

Będą również pokazy rzemieślnicze i animacje dla dzieci. – Będziemy pleść wianki, tworzyć obrazy na deseczkach – wylicza Krystyna Huzarewicz. – Będzie można zagrać w gry planszowe z Lubińskim Klubem Fantastyki „Ostatnie Przymierze”, pomalować figurki do gry oraz rozczytać się w „Bibliotece pod chmurką”. W tym roku zgromadziliśmy już wiele książek, będzie więc w czym wybierać. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali książki. Do Muzy można je przynosić nie tylko przed Plenerem Sztuk Wszelakich, ale o każdej porze roku. Przy wejściu znajduje się specjalna półka, na której można je zostawiać – dodaje.

Więcej na temat wydarzeń zaplanowanych na wakacje przez Centrum Kultury Muza można znaleźć na stronie ckmuza.eu.

Fot. Aleksandra Pawliczak/CK Muza