Kwarantanna po każdym przekroczeniu granicy?

1751

Kolejne ograniczenia dla wjeżdżających do kraju. W związku z rozporządzeniem ministra zdrowia osoby, które mieszkają w Polsce a pracują za granicą również będą poddawały się kwarantannie. Na święta także nie będzie ulg.

fot. Straż Graniczna

W ramach nowych zasad bezpieczeństwa rząd wprowadził ograniczenie przemieszczania się. Zaleca się, żeby nie wychodzić z domu bez ważnego powodu. Oprócz tego zmieniły się również przepisy dotyczące wjazdu do naszego kraju.

– Od piątku osoby, które pracują na co dzień po drugiej stronie granicy i będą przekraczały granicę polską, zostaną poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny –  informuje biuro prasowe wojewody dolnośląskiego.

Dotyczy to osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie. Oznacza to, że również mieszkańcy rejonów przygranicznych, czyli np. mieszkańcy Zgorzelca pracujący w Görlitz będą musieli zostać 14 dni w domu.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.

Również rodacy pracujący za granicą i przyjeżdżający na Święta Wielkanocne będą musieli poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Są też dobre informacje dotyczące obostrzeń.

– Osoby przebywające na kwarantannie w domu jednorodzinnym mogą wychodzić na teren swojego podwórka. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa – dodaje Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Przymusowa kwarantanna nie dotyczy tylko kierowców zawodowych.

W sprawdzaniu osób przebywających w domowej izolacji policjantów według nowych zasad będzie wspierać wojsko.