Koniec z kopiowaniem z internetu

16

Z badań przeprowadzonych w jednej z lubińskich szkół wynika, że, ponad 66 procent uczniów zamiast pisać samodzielnie prace na zajęcia, kopiuje cudze w internecie. Zespół Szkół nr 2 postanowił się temu przeciwstawić i przyłączył do projektu Obrońcy Własności Intelektualnej+, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Lubińska placówka jest jedną z siedmiu szkół średnich w Polsce, która bierze udział w projekcie. Przedsięwzięcie ma uświadomić uczniom, że kopiowanie tekstów z internetu jest kradzieżą. Od przyszłego roku każda praca napisana przez uczniów ZS nr 2 zostanie sprawdzona przez system antyplagiatowy.

– Zebraliśmy od uczniów adresy e-mail, z których uczniowie wysyłać będą zadania domowe. Prace od razu zostaną przefiltrowane przez system antyplagiatowy serwisu plagiat.pl, a my będziemy wiedzieć, czy praca została skopiowana czy napisana samodzielnie – mówi Renata Zujewicz, opiekun projektu z Zespołu Szkół nr 2. – Jeśli system wskaże większość pracy skopiowano z internetu, uczeń ma możliwość poprawy pracy – dodaje opiekun projektu.

Nauczyciele uspokajają uczniów, że mogą oni korzystać z prac dostępnych w internecie. Jednak nie powinni kopiować ich bezmyślnie, bo to już kradzież.

– Przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów. Jedno z pytań brzmiało: „Czy korzystasz z tzw. gotowców z internetu?” – mówi Renata Zujewicz. – Odpowiedzi uczniów na pytania były zaskakujące. Ponad 66 proc. ankietowanych zadeklarowało, że kopiują cudze prace dostępne w internecie.

Projekt Obrońcy Własności Intelektualnej + dla szkół średnich organizuje fundacja Fresnela we współpracy z serwisem plagiat.pl, z którego obecnie korzysta 118 wyższych uczelni w Polsce podczas sprawdzania prac licencjackich i magisterskich. Plagiat.pl oferuje sprawdzenie każdej pracy pod kątem występowania fraz wyrazów upublicznionych w internecie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY