Koncesja coraz bliżej

13

KGHM kończy się koncesja na wydobywanie rud miedzi. Spółka chciałaby przedłużyć ją na kolejne 50 lat. Procedura wchodzi w kolejną, decydującą fazę – poinformowała właśnie Polska Miedź. Za kilka miesięcy, najpóźniej w sierpniu, wniosek spółki trafi do Ministerstwa Środowiska, które zajmuje się wydawaniem takich koncesji.

 

Starania o wznowienie koncesji rozpoczęto w 2010 roku. Chodzi o pięć złóż – Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin-Małomice oraz Radwanice Wschód, położonych w obszarach dziewięciu gmin górniczych.

Termin ważności obecnych koncesji upływa z końcem 2013 roku. Spółka zamierza wnioskować o koncesje do 2063 r. – to maksymalny wymiar czasu, na jaki przedsiębiorcy górniczemu pozwala obecnie ubiegać się prawo.

Raporty środowiskowe, po przeanalizowaniu przez gminy górnicze i uzupełnione przez KGHM, ponownie trafiły do regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu. Od niego zależy decyzja środowiskowa – niezbędny element wniosku koncesyjnego przedsiębiorcy.

Ze względu na rangę przedsięwzięcia, raporty środowiskowe będą też oceniane przez Krajową Komisję ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko w Warszawie, która jest organem doradczym generalnego dyrektora ochrony środowiska

– W tym priorytetowym dla spółki przedsięwzięciu istotny jest każdy kolejny krok w formalnym procesie działań – podkreśla Cezary Bachowski, pełnomocnika zarządu ds. koncesji geologicznych, kierujący zespołem odpowiedzialnym za przedłużenie koncesji. – Ostateczny efekt zależy nie tylko od starannego przygotowania dokumentacji, ale też od ich pozytywnej oceny i akceptacji, m.in. podczas administracyjnej procedury uzgodnień społecznych. Dlatego niezmiernie ważny jest dla nas fakt, że w naszych samorządach mamy partnerów – zaangażowanych, odpowiedzialnych za przyszłość gmin. Trzymamy się ram precyzyjnie ustalonego harmonogramu czasowego i zmierzamy do finału projektu „Koncesje 2013”.

Po uzyskaniu przez KGHM, prawdopodobnie w czerwcu, decyzji środowiskowej zespół planuje zakończyć kompletowanie wszystkich załączników do wniosków koncesyjnych, wymaganych przez ustawę Prawo geologiczne i górnicze. Najpóźniej w sierpniu wniosek ma trafić do Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, które – po uzgodnieniu z właściwymi dla poszczególnych złóż gminami – wyda koncesje na wydobywanie kopaliny i podpisze odpłatne umowy o ustanowienie użytkowania górniczego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY