Koncert w ciemności

1312

To będzie niezwykły koncert – publiczność zasiądzie w zaciemnionej sali koncertowej, by posłuchać muzyki. Narodowa Orkiestra Dęta zaprasza już w najbliższy piątek na „Koncert w ciemni” Patrycjusza Gruszeckiego. W przyszłym miesiącu natomiast będą aż trzy okazje, by posłuchać muzyki.

Publiczność zasiądzie w budynku dawnej Galerii Zamkowej, która obecnie pełni rolę sali prób NOD, na poduchach i pufach. Zajmie podest, na którym zazwyczaj zasiadają muzycy. Na przeciwko nich stanie Patrycjusz Gruszecki, który zagra… w ciemności.

W takich warunkach słychać każdy niuans związany z kunsztem gry na instrumencie dętym. Każdy oddech, dźwięk, a także pauza pomiędzy dźwiękami, rezonuje bezpośrednio ze słuchaczem, który ma niezaprzeczalne wrażenie że w tej konkretnie chwili, na sali jest tylko on i twórca. Podczas tego zjawiskowego przedstawienia muzycznego, w warunkach ciemności, przy minimalistycznym nagłośnieniu, a także bez jego użycia, artysta wydobywa maksimum akustycznych możliwości sali po to, by ofiarować słuchaczom esencję naturalnego brzmienia instrumentów, dać poczucie zaopiekowania, otulenia dźwiękiem, frazą, która w tej formie i w ten sposób, nigdy się już nie powtórzy, wybrzmi i przeminie. Dostrojenie instrumentów do częstotliwości 432 Hz oraz 436 Hz, właściwych dla muzyki relaksacyjnej oraz wyjątkowość improwizacji dodatkowo wzmacniają opisane wyżej doznania, przenosząc słuchaczy w inny wymiar

– tak opisują to wydarzenie organizatorzy.

Autorski solowy projekt Patrycjusza Gruszeckiego to innowatorskie podejście do dźwięku oraz improwizacji w muzyce 21. wieku.

Koncert odbędzie się 17 listopada, o godzinie 18. Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w tym wydarzeniu, musi się pospieszyć, ponieważ zostały ostatnie wolne bilety. Można je kupić w siedzibie NOD przy ul. Pruzi 7, 9 oraz w InfoPunkcie w Rynku 23. Wejściówki kosztują 30 zł.

Na kolejne koncerty Narodowa Orkiestra Dęta zaprosi lubinian w grudniu. 3 grudnia kolejna odsłona serii „Cztery pory roku z Narodową”, 15 grudnia posłuchamy piosenek świątecznych, a 29 grudnia – kolęd.


POWIĄZANE ARTYKUŁY