Komornicy biją na alarm! „Kto będzie ściągał długi?!”

55

Odejście od zawodu młodych komorników, zamknięcie wielu kancelarii w całym kraju, a w efekcie – upadek systemu egzekucji długów – taką przyszłość widzą członkowie Krajowej Rady Komorniczej po wprowadzeniu zmian w ustawie o komornikach. – Jeśli nasze uwagi nie zostaną wzięte pod uwagę, Polacy stracą możliwość odzyskiwania swoich pieniędzy – alarmuje Monika Janus, rzecznik KRK.

W kwietniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o komornikach sądowych i ustawie o kosztach komorniczych, które mają wejść w życie od początku 2018 r. Przedstawiciele tej grupy zawodowej wskazują, że nowe zapisy drastycznie zmniejszą skuteczność egzekucji długów, doprowadzą bowiem m.in. do znacznego spadku dochodów kancelarii (wg szacunków, nawet o kilkadziesiąt proc.) i zmuszą wielu młodych komorników do zmiany profesji. Ucierpią na tym Polacy, którzy liczą na odzyskanie alimentów czy innych długów, o których egzekucji zdecydował sąd.

– Zmiany trafiły do komisji prawnej, ale mimo licznych uwag, poprawki były wyłącznie legislacyjne. Ustawę w tej treści skrytykowały organizacje pozarządowe, a nawet Rada Ministrów, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie zareagowało – wylicza Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

 

O katastrofalnych skutkach zmian przekonują także przedstawiciele centrali KRK. Jej prezes Rafał Fronczek mówi wprost: komorników nie będzie stać na opłacenie czynszu i zatrudnianie nowych osób. Pracę stracą asesorzy, aplikanci i inni pracownicy, bez których pomocy nie da się efektywnie prowadzić spraw. Scenariusz ten potwierdzają komornicy z Dolnego Śląska.

Komornicy podkreślają, że nowa ustawa powinna rozwiać wiele wątpliwości, a zamiast tego – tylko je mnoży.– Młodzi komornicy już dziś rozważają odejście od zawodu, bo nie mają absolutnie żadnej pewności co do swojej przyszłości.

Cały artykuł można przeczytać na portalu Regionfan.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY