Kolizje i wypadki – niebezpiecznie na drogach

2309

Zmieniła się pora roku, pogoda i na drogach zrobiło się niebezpiecznie. Wielu kierowców chyba o tym zapomniało. Coraz częściej dochodzi do wypadków. Tylko w weekend lubińska policja odnotowała osiem kolizji i jeden wypadek. Między innymi z drogi wypadł samochód ciężarowy. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności.

– Wielu zdarzeń i kolizji drogowych, do których doszło w miniony weekend na terenie naszego powiatu, można by było uniknąć, gdyby kierowcy zachowali szczególną ostrożność podczas jazdy – przyznaje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej policji.

Od piątku na na drogach powiatu lubińskiego odnotowano osiem kolizji i jeden wypadek, wskutek którego do szpitala trafiła jedna osoba.

– Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, jak w przypadku kierującego oplem, który na mokrej, śliskiej nawierzchni, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Jego pasażerka trafiła do szpitala – relacjonuje policjantka.

Podobnie było w przypadku kierowcy samochodu ciężarowego, który na drodze wojewódzkiej numer 333 przy wyjeździe z Lubina na Polkowice, w wyniku niedostosowania prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze, zatrzymując się na barierach ochronnych.

– Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność – mówi aspirant sztabowy Sylwia Serafin, dodając, że opady deszczu i leżące na drodze liście mogą wydłużyć drogę hamowania, a w skrajnych przypadkach kierowca może nie zapanować nad autem, które wpadnie w poślizg. – Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej – dodaje.

Lubińscy policjanci apelują zarówno do kierowców, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności

– Każdy manewr za kierownicą w ułamek sekundy może zamienić się w tragiczne w skutkach zdarzenie. Apelujemy do kierowców o rozważną jazdę, zmniejszenie prędkości i dostosowanie jej do warunków panujących na drodze. Do pieszych i rowerzystów zwracamy się z prośbą o używanie kamizelek i elementów odblaskowych, które zdecydowanie zwiększają nasze bezpieczeństwo – mówi policjantka.


POWIĄZANE ARTYKUŁY