Kolejny koncert organowy już w piątek

959

Już w najbliższy piątek odbędzie się kolejny koncert organowy. Tym razem publiczność usłyszy kompozycje J.S. Bacha, Rheinbergera, Mendelssohna-Bartholdy i Verdiego. A wystąpią Aleksander Teliga i Jan Bokszczanin. Wstęp jak zwykle jest bezpłatny.

To będzie kolejny z serii koncertów organowych odbywających się cyklicznie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, organizowanych przez Narodową Orkiestrę Dętą. 

18 października o godz. 18.45 na odrestaurowanych zabytkowych organach zagra Jan Bokszczanin. Towarzyszyć mu będzie śpiewak Aleksander Teliga (bas).

W ich wykonaniu usłyszymy m.in. takie utwory, jak „Fantazja i fuga g-moll, BWV 542” Johanna Sebastiana Bacha, „Sehet, welche Liebe”, „Ich bin des Herrn” czy „ Ave Maria” Josepha Gabriela Rheinbergera, „Allegro con brio”, „Allegro Maestoso” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy oraz „Il Lacerato spirito” z opery „Simon Boccanegra” Giuseppe Verdiego.


O artystach:

Prof. dr Aleksander Teliga – bas

Zadebiutował w wieku 20 lat na scenie Teatru Wielkiego we Lwowie. Występował na scenach takich teatrów, jak: La Scala w Mediolanie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatr Bolshoi w Moskwie, Teatro Colón w Buenos Aires, Teatro San Carlo w Neapolu, Arena di Verona, Gran Teatro La Fenice, Teatro dell’Opera di Roma, Staatsoper Berlin, Royal Danish Opera House w Kopenhadze, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Národní divadlo w Pradze, Wiener Kammeroper, Theater an der Wien, National Finnish Opera w Helsinkach, Teatro Municipal de Santiago w Chile, Opéra de Monte-Carlo, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Opéra de Lyon, Grand Théâtre de Genève i innych.

W swoim bogatym repertuarze posiada ponad 70 pierwszoplanowych ról basowych m.in.: Zaccaria w „Nabucco”, Filip oraz Inkwizytor w „Don Carlosie”, Procida w „Nieszporach sycylijskich”, Silva w „Ernanim”, Ramfis w „Aidzie”, Banco w „Makbecie”, Scarpia w „Tosce”, Mefisto w „Fauście”, Escamilio w „Carmen”, Sarastro w „Czarodziejskim flecie”, Komandor w „Don Giovannim”, Daland w „Latającym Holendrze”, Skołuba w „Strasznym dworze”.

Występował w gronie światowej sławy śpiewaków, takich jak m.in. Daniela Dessì, Dagmar Schellenberger, Elena Obraztsowa, Dmitri Hvorostovski. Śpiewał pod batutą takich dyrygentów, jak: Juraj Valčuha, Vladimir Jurowski, Daniele Gatti, Tadeusz Kozłowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Kazushi Ono. Współpracował z takimi reżyserami, jak: Gianfranco de Bosio, Kirill Serebrennikov, Martin Dubowitz, Nina Gühlstorff, Mariusz Treliński, Temur Chkheidze, czy Jean-Louis Grinda.

W 2013 roku zrealizował nagranie Verbum nobile Moniuszki z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją W. Kunca. Nagranie to otrzymało prestiżową nagrodę International Classical Music Awards przyznawaną w branży fonografii klasycznej.

Na swoim koncie ma ponadto liczne nagrania CD oraz DVD w kraju i zagranicą. W 1987 roku zdobył Grand Prix na XII Russian Glinka Competition. W 1991 roku otrzymał „Złotą Maskę” za rolę Silvy w Ernanim Verdiego; dwa lata później został ponownie nagrodzony „Złotą Maską” – tym razem za rolę Mefista w Fauście Gounoda. W 2008 roku za wybitne osiągnięcia wokalno-aktorskie na scenach operowych oraz za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej uhonorowany został przez Związek Artystów Scen Polskich Statuetką Ariona. W roku 2017 otrzymał Medal Miasta Bytomia za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinie kultury. W tym samym roku za działania artystyczne został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prof. dr Aleksander Teliga od roku 2015 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki. W 2022 roku otrzymał Medal za zasługi dla UMFC.

Jan Bokszczanin, organista, pedagog

W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. Koncertuje w większości krajów Europy, w Rosji, Azji oraz w USA. 

Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych. W wydawnictwie Polihymnia, pod jego redakcją, ukazało się sześć zeszytów z utworami Mariana Sawy. Ponadto zebrał i przygotował do druku 12-tomową antologię – Arcydzieła muzyki organowej, będącą swoistym zbiorem renesansowej i barokowej muzyki organowej z różnych ośrodków Europy. Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m.in.: Miłosz Bembinow, Carson Cooman, Krzesimir Dębski, Alicja Gronau-Osińska, Paweł Łukaszewski, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Marian Sawa, Piotr Tabakiernik, Piotr Wróbel oraz Ignacy Zalewski. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów. Jan Bokszczanin jest także organizatorem życia muzycznego – dyrektorem artystycznym: Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej i innych. 

Prof. dr hab. Jan Bokszczanin prowadzi klasę organów w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana w tejże Uczelni. Jest także nauczycielem gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY