Klub filmowy w październiku

21

W październiku w DKF-ie w lubińskim kinie Muza wyświetlonych zostanie pięć filmów. Najbliższy seans już 2 października.

Na początek zaplanowano specjalny seans filmowy z muzyką na żywo. Następna środa, 9 października, to pokaz polskiej produkcji „Dziewczyna z szafy”. To debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego – Bodo Koxa, oparty na jednym z najwyżej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat.

16 października natomiast będzie można obejrzeć film „Reżyseria: Woody Allen”. To portret ikony amerykańskiej komedii, reżysera, aktora i muzyka.

Później wyświetlone zostaną jeszcze rosyjski film „We mgle” (23 października) oraz francuska produkcja „Przeszłość” (30 października).

Tradycyjnie, projekcje odbywać się będą w każdą środę o godzinie 19. Bilet na jeden film kosztuje 12 zł. Można również kupić karnet na wszystkie produkcje za 35 zł.

W październiku w DKF-ie:

2 X DKF EXTRA – pokaz filmów z muzyką „na żywo”
W pierwszej części pokazu Bartosz Dziadosz zagra do dwóch krótkich filmów w ramach autorskiego projektu Pleq. Dziadosz reprezentuje eksperymentalny nurt w muzyce elektronicznej, w swoich kompozycjach łączy elementy muzyki laptopowej, drone, downtempo oraz abstrakcyjny glitch i modern classical. Projekt Pleq znany jest już w wielu krajach europejskich, ale także poza Europą, np. w Japonii. Bartosz działa jako kurator pomagając i zapraszając wielu artystów do współpracy. Wydał płytę z muzyką eksperymentalną np. w Moskwie.

W drugiej części duet Bartosz Dziadosz i Tomasz Mreńca muzycznie „skomentują” kolaż krótkometrażowych filmów Ivana Zuluety (baskijski reżyser i artysta plastyczny, którego filmy porównywane są do dzieł Pedra Almodovara i Davida Lyncha; portretuje współczesnych mu ludzi z dozą ironii i poczuciem humoru). Tomasz Mreńca gra na efektownych skrzypcach elektrycznych własnego projektu. Odnajduje się w różnej stylistyce: od muzyki współczesnej, poprzez jazzową po eksperymentalną. Tworzył muzykę do pokazów mody, występował w klubach u boku Noviki, komponował muzykę do spektakli teatralnych.

Ambientowe, nierzadko mroczne melodie Dziadosza zostaną przeplecione dźwiękami skrzypiec Mreńcy, wprowadzając widza w oniryczne i senne serie obrazów. To właśnie muzyka stanie się pomocą w odczytaniu filmów Zuluety, budując specyficzny nastrój i tempo opowiadania.

9 X „Dziewczyna z szafy” (Polska)
Debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego – Bodo Koxa, oparty na jednym z najwyżej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat. Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy. Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.

16 X „Reżyseria: Woody Allen”(USA)
Portret ikony amerykańskiej komedii, reżysera, aktora i muzyka, Woodyego Allena. Robert B. Weide spędził z Allenem ponad półtora roku, zbierając informacje na temat jego filmów, zwyczajów i najważniejszych wydarzeń z życia komika. Powstała w ten sposób kompletna biografia twórcy kina, który co roku od ponad 40 lat kręci nowy film.

 

23 X „We mgle” (Rosja)
Film zdobył Nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) na ubiegłorocznym MFF w Cannes.

Zachodnia granica Związku Radzieckiego, 1942 r. Cały region jest okupowany przez Niemców, a lokalni partyzanci prowadzą brutalne walki odwetowe. Niedaleko od wioski, w której mieszka pracownik kolei Suszenja wraz z rodziną, dochodzi do wykolejenia pociągu. Niezwiązany z tym zdarzeniem Suszenja oraz grupa sabotażystów zostają aresztowani, ale niemiecki oficer postanawia, że nie powiesi go z pozostałymi partyzantami. Suszenja odzyskuje wolność, w okolicy szybko rozchodzą się plotki o jego rzekomej zdradzie, a zlecenie wyjścia z lasu i pomszczenia śmierci współtowarzyszy broni otrzymują partyzanci Burow i Wojtek. W czasie prowadzenia pojmanego Suszenji przez las obaj partyzanci wpadają w zasadzkę. Nieoczekiwanie Suszenja zostaje sam na sam z rannym wrogiem. Głęboko w pradawnym lesie, gdzie nie istnieją kategorie przyjaciół czy wrogów i zanika całkowicie granica między zdradą a heroizmem, los zmusza bohatera do podjęcia wyboru moralnego w niemoralnych warunkach.

30 X „Przeszłość” (Francja)
Najnowszy film Asghara Farhadi – reżysera wielokrotnie nagrodzonego „Rozstania”. Na tegorocznym MFF w Cannes nagrodę za rolę dla najlepszej aktorki zdobyła grająca w tym filmie Berenice Bejo.

Ahmad i Marie nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby ostatecznie podpisać dokumenty i tym samym doprowadzić sprawę rozwodową do końca. Marie potrzebuje tych formalności, aby móc wejść w nowy związek małżeński z Samirem. Spotkanie nabiera dramatyzmu, kiedy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w domu Marie daleka jest od normalności. Z każdą chwilą kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw i odciskają swoje piętno na życiu wszystkich.


POWIĄZANE ARTYKUŁY