Szybki dostęp do informacji, możliwość łatwego wnioskowania o 500+ i wyprawkę sprawiają, że mZUS ma na swoim telefonie już 33 tys. użytkowników. Aplikacja została uruchomiona 14 listopada tego roku.
– 33 tysięcy urządzeń mobilnych z naszą aplikacją połączoną z Platformą Usług Elektronicznych ZUS zainstalowanych w trzy tygodnie – to zupełnie dobry wynik – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Według rzeczniczki przez aplikację mobilną złożonych zostało ponad 1,5 tys. wniosków na ok. 2,1 tys. dzieci, w tym: 628 wniosków „Dobry start” oraz 878 wniosków „500+”.
Z aplikacji można skorzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store.
Aktualnie aplikacja mZUS przeznaczona jest dla osób, które mogą skorzystać ze świadczeń dla rodzin. W początkowym okresie funkcjonowania klienci mogą złożyć za jej pośrednictwem wnioski o świadczenie „Dobry start” i o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus”, czyli: DS-R, DS-O, DS-S oraz SW-R i SW-O.
ZUS zapowiada, że w dalszej perspektywie aplikacja zostanie rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, czyli o wnioski RKO i dofinansowanie do żłobków (DZ).
Aby aktywować aplikację należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu PUE nie można skorzystać z aplikacji.
Liczba zarejestrowanych profili na PUE ZUS przekroczyła 10,8 mln. Od stycznia 2023 roku każda osoba prowadząca działalność gospodarcza ma obowiązek posiadania indywidualnego konta na platformie internetowej ZUS. Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach w przepisach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Konto trzeba obowiązkowo założyć do 30 grudnia samemu lub przez pełnomocnika.