Kilka lat w kolejce do lekarza

126

Ponad cztery lata trzeba czekać w Lubinie na operację usunięcia zaćmy w Miedziowym Centrum Zdrowia – do września 2020 roku! Na ten zabieg obecnie oczekuje prawie 2 tysiące osób. Najszybciej dostaniemy się między innymi na oddziały pediatryczny i neonatologiczny w Regionalnym Centrum Zdrowia. Od ręki wyleczymy też zęby, choć oczywiście nie we wszystkich placówkach medycznych. Każdy pacjent może sprawdzić, ile trzeba czekać na wybrany zabieg czy medyczne świadczenie w ramach NFZ na specjalnie stworzonej do tego stronie internetowej.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Obecnie każdy może leczyć się w dowolnie wybranym szpitalu czy poradni specjalistycznej.

– O dowolności w wyborze placówki udzielającej ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych warto pamiętać decydując się na wybór miejsca, gdzie na podstawie posiadanego skierowania, chcemy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Możemy bowiem wybrać tę placówkę, w której czas oczekiwania na realizację świadczenia jest najkrótszy – przypomina rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.

Sprawdziliśmy, jak długo trzeba czekać w Lubinie na różne zabiegi i świadczenia. Najdłuższa kolejka oczekujących jest na operację usunięcia zaćmy w MCZ. W tej chwili czekają na nią tutaj 1922 osoby. Najbliższy wolny termin wypada we wrześniu 2020 roku.

W Lubinie ciężko jest też dostać się do endokrynologa. W tutejszym MCZ trzeba czekać do września 2019 roku.

Długie kolejki są też do niektórych stomatologów leczących w ramach NFZ, na leczenie protetyczne. Do 2018 roku w Lubinie poczekamy też, jeśli chcemy dostać się na oddział otolaryngologiczny w Medicusie, a także w MCZ (tutaj liczba oczekujących to 2173 osoby) i oddział rehabilitacyjny w RCZ, a do 2017 roku między innymi na świadczenia z zakresu kardiologii oraz rezonans magnetyczny w MCZ.

Według „kolejkowej” strony NFZ, w Lubinie bez problemu, bo od ręki dostaniemy się natomiast na oddziały pediatryczny i neonatologiczny w RCZ, do niektórych poradni stomatologicznych i protetycznych, a także dermatologicznych, położniczo-ginekologicznych i rehabilitacyjnych.

Każdy pacjent może też sam sprawdzić czas oczekiwania w serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne.

– W dostępnej w serwisie wyszukiwarce należy wpisać rodzaj placówki medycznej, świadczenie zdrowotne, które nas interesuje oraz określić województwo i miejscowość. Trzeba sprawdzić przy tym, do jakiej kategorii medycznej zakwalifikował nas lekarz, który wystawił skierowanie – czy znajduje się na nim adnotacja „przypadek pilny” czy „przypadek stabilny” – i zaznaczyć ją przy wyszukaniu. Po uzupełnieniu tych informacji wskazane zostaną podmioty lecznicze, w których można skorzystać z określonego świadczenia oraz średni czas oczekiwania (dni) na jego realizację – mówi rzecznik praw pacjenta.

Informacje o terminie realizacji poszczególnych świadczeń można również uzyskać, dzwoniąc pod numer infolinii „kolejkowych” NFZ działających w każdym z oddziałów wojewódzkich funduszu. Numery infolinii dostępne są na tej stronie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY