KGHM ubiega się o wydanie pierwszego ważnego dokumentu, niezbędnego do rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej w technologii małych reaktorów modułowych (SMR).

Spółka nie informuje na razie o szczegółach wniosku, który złożyła właśnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Na dziś wiadomo, że chodzi o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy elektrowni. To pierwsze z szeregu pozwoleń, które warunkują realizację inwestycji. Uzyskanie tej decyzji otworzy ścieżkę do kolejnych administracyjnych kamieni milowych, jakimi są m.in. decyzja o lokalizacji elektrowni i zezwolenie na jej budowę.
– KGHM to jedna z największych polskich firm i jednocześnie jeden z największych w kraju odbiorców energii. Dlatego też oczywiste jest nasze zaangażowanie w projekty energetyczne, wśród których pierwszoplanowe znaczenie ma projekt jądrowy. To przedsięwzięcie, które będzie w przyszłości gwarancją stabilności naszego działania. Biorąc zaś pod uwagę skalę zapotrzebowania KGHM, transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego – komentuje Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.
Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku Polska Miedź może poinformować, gdzie będzie stawiała swoje reaktory.
a