KGHM: nowa rada nadzorcza i dywidenda do wypłaty

5628

Wypłata dywidendy i nowy skład rady nadzorczej to niektóre decyzje, jakie podjęli dziś akcjonariusze KGHM na zwyczajnym walnym zgromadzeniu (ZWZ).

Obrady rozpoczęły się od prezentacji zeszłorocznych wyników działalności przez prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego, który podkreślił, że firma osiągnęła dobre wyniki produkcyjne i finansowe mimo trudnych warunków makroekonomicznych. Przypomnijmy, zysk za rok 2021 przekroczył 5 mld zł.

KGHM z ponad 5 miliardami zysku

Po dwóch przerwach w obradach, ogłaszanych na wniosek przedstawiciela Skarbu Państwa, akcjonariusze ostatecznie zatwierdzili dziś sprawozdania finansowe spółki i grupy, co otwiera drogę m.in. do wypłaty dodatkowej nagrody rocznej dla załogi, tzw. „zysków”.

Przy niewielkiej liczbie głosów „przeciw” zgromadzenie przyjęło propozycję zarządu, by z zeszłorocznego zysku wypłacić posiadaczom akcji KGHM dywidendę w wysokości 3 zł za walor. Bonus wpłynie na rachunki akcjonariuszy 14 lipca.

Akcjonariusze przyjęli dziś rekomendowaną przez zarząd wysokość dywidendy

W porządku obrad znalazły się także tajne głosowania w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej. Otrzymali je wszyscy, ale i tu akcjonariusze nie byli jednomyślni.

Jednym z punktów obrad było absolutorium dla członków zarządu KGHM

Podczas walnego zgromadzenia ustanowiony został też skład rady nadzorczej w nowej, XI kadencji. Załogę w tym gremium reprezentują: Józef Czyczerski, Przemysław Darowski i Bogusław Szarek – wszyscy działający w miedziowych strukturach NSZZ „Solidarność”. Oprócz nich do rady powołani zostali: Piotr Dytko, Robert Kaleta, Andrzej Kisielewicz, Katarzyna Krupa, Agnieszka Winnik-Kalemba i Wojciech Zarzycki.

Nie odbyła się planowana tuż przed rozpoczęciem ZWZ pikieta, którą zamierzali zorganizować członkowie Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi Związku Zawodowego Pracowników Dołowych. Manifestacja przed centralą spółki miała być wyrazem sprzeciwu wobec rzekomego łamania praw pracowniczych w ZG Lubin, jednak po publicznej krytyce ze strony czterech organizacji związkowych z samej kopalni Lubin pikieta została odwołana.


POWIĄZANE ARTYKUŁY