KGHM chroniony przed wrogim przejęciem

25

Polska Miedź i Grupa Azoty zostaną objęte ochroną ze strony państwa. Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało projekt rozporządzenia, które zapewni Skarbowi Państwa kontrolę nad ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia obu podmiotów.

Ustanowienie ochrony państwa nad miedziowym holdingiem umożliwia obowiązująca od 24 lipca 2015 roku ustawa o kontroli niektórych inwestycji. Została ona wprowadzona z myślą o firmach ze strategicznych dla krajowej gospodarki branż: elektroenergetycznej, chemicznej, gazowej, chemicznej, petrochemicznej i zbrojeniowej. Za każdym razem, gdy warunki rynkowe wskażą na potencjalnego ryzyko wrogiego przejęcia, Minister Skarbu Państwa będzie miał pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w akcjonariacie spółki.

Objęcie KGHM specjalną ochroną było jedną z deklaracji polityków Prawa i Sprawiedliwości. Kwestia ta stawiana była przez nich na równi z odciążeniem spółki od podatku „miedziowego”. – Odbieram to jako duży sukces, bo ochrona KGHM przed wrogim przejęciem była jedną z moich obietnic wyborczych – mówi Krzysztof Kubów, lubiński poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Takiego rozwiązania, które wprost chroni Polską Miedź, do tej pory nie było. Minister Skarbu Państwa będzie mógł teraz sprzeciwić się każdej transakcji, która mogłaby prowadzić do utraty kontroli państwa nad tą firmą.

Skarb Państwa posiada obecnie 31,79 procent udziałów w kapitale Polskiej Miedzi. Pozostała część akcji znajduje się w rękach polskich i zagranicznych podmiotów, z których żaden jednak nie zgromadził puli 5 procent, która obligowałaby go do ujawnienia się na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tak duże rozdrobnienie rodzi ryzyko, że ktoś może odkupić od pomniejszych udziałowców akcje i w krótkim czasie zebrać pakiet większościowy. Bez ustawowego mechanizmu zabezpieczającego KGHM nie ma innej ochrony przed takim scenariuszem.

– Istniejące rozwiązania prawne dają spółce jedynie możliwość samodzielnego wykupu własnych akcji w ramach wezwania do sprzedaży – mówi Jolanta Piątek, rzecznik prasowy KGHM.

Na zakup pakietu zmniejszającego ryzyko niepożądanego przejęcia kontroli nad spółką potrzebne byłyby jednak fundusze, którymi Polska Miedź nie dysponuje w swoim aktualnym budżecie. Odkupienia akcji nie zakłada raczej także MSP, ponieważ do tej na linii Skarb Państwa – KGHM przewidziane są przepływy pieniądza tylko w jedną stronę, między innymi w ramach podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Rozporządzenie przewiduje, że państwowa ochrona potrwa do końca roku. Zdaniem Krzysztofa Kubowa w tym samym czasie Ministerstwo Finansów wypracuje korzystne dla KGHM rozwiązanie w kwestii podatku „miedziowego”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY